BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csipek hiányában megbénul a termelés

Sorra szakítják meg az együttműködést a Huaweijel a külföldi beszállítók, de a brit ARM döntése megadhatja a kegyelemdöfést a kínai vállalatnak.

Szabadulnak a befektetők a technológiai cégek részvényeitől a Huawei elleni amerikai szankciók nyomán, elsősorban a kínai telekommunikációs cég ázsiai beszállítóinak a papírjai gyengültek tegnap. A Hon Hai Precision Industry (Foxconn) több mint 3, a Taiwan Semiconductor Manufacturing csipgyártó 3,4, a Luxshare Precision Industry csaknem 6, a dél-koreai csipgyártó, az SK Hynix 1,3 százalékot, az okostelefon-kamerákat gyártó Sunny Optical 7 százalékot zuhant. A feszültség csak tovább fokozódik, ahogy sorban jelentik be a nagy külföldi gyártók, hogy megszakítják a kapcsolatot a Huaweijel. Tegnap a japán Panasonic jelentette be, hogy leállította bizonyos alkatrészek szállítását a kínai cégnek, de szakértők szerint a legnagyobb csapás a brit ARM döntése.

A japán tulajdonú, de cambri­dge-i székhelyű ARM által tervezett csipeket használják ugyanis a nagy cégek, és az ő technológiájukra építve készítette 2012 óta a Huawei leányvállalata, a HiSilicon is a sajátjait. Ezenkívül az ARM tervezi a legtöbb mobileszköz processzorait is, és mivel a technológia amerikai eredetű, így érvényesek rá az amerikai szankciók. Az ARM már múlt csütörtökön, a washingtoni döntés után értesítette a munkatársait, hogy megszakítja a kapcsolatot a Huaweijel, de ezt csak szerdán este jelentették be. Szakértők szerint a Google nélkül még esetleg meglett volna a Huawei, de az ARM nélkül már aligha, mert nem kapja meg a legújabb frissítéseket. Így kénytelen lesz saját maga fejleszteni, ami idő- és pénzigényes folyamat, és nem biztos, hogy a fogyasztók hűségesen kivárják, míg ez sikerül.

A beszállítók visszakozása mellett a vásárlóinak fogyatkozása is egyre nagyobb gondot okoz a Huaweinek: az ázsiai és európai mobilhálózatok folyamatosan mondják le az okostelefon-megrendeléseket. A brit EE után a Vodafone is bejelentette, hogy leállította a Mate 20X egyesült királyságbeli előrendeléseit, a legnagyobb japán szolgáltatók pedig a P30 Lite-tal tették meg ugyanezt, a készüléket eredetileg a hónap végén kezdték volna árulni. A Google-ökoszisztéma elvesztése miatt azonban a Huawei készülékei már sokkal kevésbé vonzók a külföldi fogyasztók számára. A Huawei saját operációs rendszerrel próbálja kiváltani az Androidot, ennek hazai verziója őszre, a külföldi pedig 2020 első vagy második negyedévére lesz kész – mondta a CNBC-nek Richard Yu, a cég fogyasztói üzletágának vezérigazgatója. Ám erre csak abban az esetben kerül sor, ha a 90 napos türelmi idő lejárta után végleg elveszítik a Google és a Microsoft szoftverjeit. Szakértők szerint azonban kérdéses, mennyire lesz vonzó az új rendszer a fogyasztók számára, és sikerül-e azt megfelelően biztonságossá tenni.

Washington támogatást ad az átálláshoz

Kétpárti törvénytervezetet nyújtottak be amerikai törvényhozók, 700 millió dolláros segítséget adva a kis vidéki telekommunikációs hálózatoknak, hogy kiváltsák a Huawei-infrastruktúrájukat. A javaslat kizárná a Huawei és az ugyancsak kínai ZTE berendezéseit és szolgáltatásait az 5G-hálózatépítési projektekből. A 100 ezernél kevesebb előfizetővel rendelkező hálózatok szövetsége szerint tagjaik 25 százaléka használta a kedvező árai miatt a két kínai céget, és az átállás összesen 800 millió és 1 milliárd dollár közötti összegbe kerülhet. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.