Washington máris a Huaweijel szembeni korlátozások ideiglenes könnyítését fontolgatja, hogy megelőzze a hálózatüzemeltetés zavarait. Ezt a kereskedelmi minisztérium szóvivője jelentette be. A lépés gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kínai telekommunikációs cég vásárolhat olyan amerikai cikkeket, amelyek révén kiszolgálhatja az egyesült államokbeli kisebb, vidéki hálózatüzemeltető partnereit – ehhez azonban külön engedély kell, amelyet nagyon nehéz lesz megszerezni. Új termék gyártásához szükséges alkatrészekhez és részelemekhez a Huawei nem juthat hozzá, miután felkerült az amerikai feketelistára. A kínai kormány ellenlépéseket helyezett kilátásba, de ezekről egyelőre nincs hír.
A Huawei tavaly 11 milliárd dollár értékben vásárolt alkatrészeket amerikai cégektől, amelyek ezt a bevételkiesést nem tudják teljes mértékben pótolni. A Qualcomm és a Qorvo csipgyártó már pénteken fel is függesztette a Kínába irányuló szállítmányokat, és hamarosan a többiek is követik a példájukat.
Zsen Cseng-fej, a Huawei alapítója és vezérigazgatója szombaton japán újságíróknak azt mondta, hogy a washingtoni döntés hatására a cég növekedése „lelassulhat ugyan, de csak kismértékben”, az éves bevétel emelkedése pedig elmaradhat a várt 20 százaléktól. Zsen szerint már évek óta készültek az amerikai korlátozásokra, és „meglesznek” akkor is, ha nem tudnak csipet vásárolni az Egyesült Államokból. A Nikkei értesülése szerint a Huawei pénteken arra kérte ázsiai partnereit, hogy folytassák a szállításokat, és ezt a tajvani félvezető- és monitorgyártók egyelőre meg is teszik, de közben felmérik, milyen hatással lesz rájuk az amerikai döntés. Ez ugyanis a külföldi vállalatoknak is megtiltja, hogy amerikai alkatrészt vagy részelemet tartalmazó terméket adjanak el a Huaweinek. Ezzel Washington az egész globális ellátási láncban súlyos zavarokat okozhat.
A cégalapító optimizmusa ellenére szakértők úgy vélik, a Huawei nem bírja sokáig az amerikai beszállítók nélkül, mert az okostelefonok és a telekommunikációs eszközök szoftverpiacát az Egyesült Államok uralja. Nem lehet máshonnan beszerezni a telekommunikációs bázisállomásokhoz szükséges számítógépes csipeket sem. Vagyis hiába piacvezető a Huawei az 5G-technológiában, a hálózatok kiépítéséhez amerikai alkatrészekre van szüksége, hiszen többtucatnyi szerződése van, a többi között 25 európai és tíz közel-keleti országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.