Nemzetközi gazdaság

Tízmilliárd forintos kibocsátásokra készülnek

Nagyjából húsz-harminc cég vehet részt kibocsátóként az MNB Növekedési kötvényprogramjában az Equilor elemzői szerint. A program kezdeti szakaszában vélhetően alig lesz másodpiac, de idővel egyre nagyobb lehet a likviditás.

Nagyjából száz cég lehet a magyar piacon, amely érdekelt lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új Növekedési kötvényprogramjában – vélik az Equilor Befektetési Zrt. szakértői. A tegnapi háttérbeszélgetésen Gereben András igazgatósági elnök ismertette: ezekből körülbelül húsz-harminc vállalat bocsáthat ki adósságpapírt a program első szakaszában. „Az érdeklődőkkel való tárgyalások alapján úgy gondoljuk, hogy az átlagos kibocsátási érték 10 és 15 milliárd forint közt lehet, a program keretösszege pedig 300 milliárd forint.” Az elnök nem árult el konkrétumokat, annyit közölt: jelentős az érdeklődés kibocsátói és befektetői oldalról is.

A hazai nem pénzügyi vállalatok GDP-arányos kötvényállománya jóval az uniós átlag alatt van. Míg Franciaországban ez az arány 29 százalék, Ausztriában 11, a visegrádi államokban pedig 6-7 százalék körül van, addig a hazai piacon ez a mutató csak 1,5 százalék. Svoób Ágnes, az Equilor vállalati finanszírozási üzletágának vezetője szerint nemcsak a kibocsátók, de a befektetők érdeke is, hogy ez az arány nagyobb legyen. „Egy vállalat érdeke, hogy a befektetői kör minél diverzifikáltabb legyen, hogy megszűnjön a banki primátusa, hogy ne kelljen fedezetet nyújtania a forrásért és hogy a forrás ne legyen célhoz kötött. A befektetők számára pedig a mostani alacsony hozamkörnyezetben rendkívül vonzók lehetnek a vállalati kötvények.” A szakértők ugyanakkor nem beszéltek konkrét hozamvárakozásokról. Gereben András nem árulta el, mely cégekkel tárgyaltak, annyit közölt, hogy a legváltozatosabb szektorokból érkeztek az érdeklődők, például az élelmiszeriparból, a feldolgozóiparból, az energetikából. Elmondta viszont, hogy a leendő kibocsátók nem adósságfinanszírozásra, hanem leginkább beruházásra, akvizícióra fordítják a forrásokat.

Lényeges, hogy az MNB legalább B+ minősítésű, 3–10 éves lejáratú kötvényekbe akar beszállni. A kibocsátók értékelésének fő szempontjai az üzleti és pénzügyi kockázati profilok lesznek, Svoób Ágnes ismertette: az alacsony finanszírozási kockázat, az alacsony eladósodottság, a megfelelő árbevétel-EBITDA arány és a cash flow számít majd leginkább az értékeléskor. A programban való részvétel előkészítése az Equilor számításai szerint nagyjából három-négy hónapot vesz igénybe. A leghosszabb ideig a hitelminősítés tart, ez az első vállalatoknál ezekben a hetekben kezdődik. Az eljárás vége az aukció, amely lehet zárt és nyílt is. A kibocsátásokat alapvetően a befektetési szolgáltatók koordinálják majd. Az MNB már júliusban szeretné látni az első kibocsátást, Gereben András szerint ez megfeszített munkával akár tartható is.

A kötvénypiaci volumen növelését Gereben szerint a nagyvállalati szektorban érdemes elkezdeni. Úgy vélte: a nagyvállalat a legjobb, legstabilabb kibocsátó, az ebben a szektorban indított program pedig várhatóan átgyűrűzik a kis- és középvállalkozások szektorába is. Ugyan a program egyik célja, hogy kialakuljon a papírok másodpiaca, de lehetséges, hogy erre még várni kell. Könnyen lehet, hogy a program kezdetén a legtöbb befektető lejáratig tartja majd az eszközöket, így nem alakul ki érdemi másodpiac, de vélhetően idővel egyre nagyobb lesz a likviditás.

Ezek is érdekelhetik