BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Francia mágnás csapott le a Sotheby’sre

Újra egyenlő feltételekkel rivalizálhat egymással az aukciós piac két legnagyobb szereplője, a Christie’s és a Sotheby’s, miután az utóbbit leendő új tulajdonosa, Patrick Drahi kivezeti a tőzsdéről.

Lecsillapodhatnak a kedélyek, a Sotheby’s árfolyamát már értelmetlen feljebb verni, miután tegnap átlépett az 56 dolláron, azaz már csak centekkel marad el a patinás aukciósházra 57 dolláron tett készpénzes felvásárlási ajánlattól. Hétfőn kellett volna felülni a vonatra, amikor Patrick Drahi francia-izraeli üzletember jelezte érdeklődési szándékát, s vele azt, hogy az adósságok átvállalásával együtt 3,7 milliárd dollárt sem sajnál kiadni a brit gyökerekkel rendelkező amerikai társaságért. Aznap 59 százalékos pluszban zárt a Sotheby’s részvényárfolyama, ami fúziós és felvásárlási kísérletek megneszelése, illetve meghirdetése esetén is tekintélyes plusznak mondható.

A köznyelvben kábelkirályként emlegetett Patrick Drahi színre lépése alaposan meglepte a művészvilágot és az ágazati elemzőket. A vételár ugyanis meglehetősen magas, a tavalyi, 108,6 millió dolláros adózott eredménnyel számolva évtizedekig tart, mire a cég kitermeli az árát. Ráadásul ettől kezdve a kockázatokat sem tudják porítani a részvényesek között, minden rizikót a céget a tőzsdéről 31 év után kivezető Drahinak kell vállalnia. Az üzletember aligha fog ebbe belerokkanni, távközlési és médiavállalkozásai ugyanis tisztes hasznot hajtanak számára. Drahi eladósodott vállalatok felvásárlásával és piacképessé tételével szerezte vagyonát, amelyet az Altice csoporton keresztül fektet be. Övé a többi között a második legnagyobb francia mobil- és internetszolgáltató, az SFR, a tekintélyes Libération napilap, a legnézettebb hírcsatorna, a BFM TV, továbbá számos francia és amerikai kábelszolgáltató. A marokkói születésű, 55 éves Drahi semmilyen változtatást nem tervez a Sotheby’snél, a stratégiát is megfelelőnek tartja.

A Reuters presztízsszempontokat is elővezet az ügylet magyarázataként: Drahi ugyanis ezzel a luxusiparban tevékenykedő, a többi között a Gucci, az Yves Saint Laurent és a Balenciaga márkákat birtokló Kering csoport urát, Francois Pinault-t is megfricskázza, 1998 óta ugyanis övé az aukciós piac másik ékköve, az amerikai Christie’s. A két francia így nemcsak a pénzcsinálás, de az alkotóművészet területén is vetekedhet egymással. Sőt, a francia duó valójában trióvá bővül, hiszen az LVMH luxusipari óriás elnöke, a művészetek világában saját Louis Vuitton Alapítványa révén érdekelt Bernard Arnault is igen aktív és elismert szereplője a műkincs-kereskedelemnek.

Szakértők szerint a 275 éve alapított Sotheby’s jól jár Drahival és azzal, hogy megszabadul végre a tőzsdei jelenléttel járó szigorú követelmények teljesítésének terhétől, így sokkal rugalmasabban, gyorsabban tud majd reagálni a piaci fejleményekre, s nem mellesleg csak magának tartozik elszámolással. A két amerikai gigász pedig szabadon versenyezhet a milliárdosok kegyei­ért, nem úgy, mint az ezredforduló előtt, amikor is a jutalékok egyeztetésén kapta őket az FBI, csinos botrányról lerántva a leplet. Vevőkből pedig ma sincs hiány, az ultraalacsony kamatok időszakában a befektetői figyelem a műalkotások felé fordul, és ebből nagyot profitálnak az aukciósházak.

Átrendeződés a lista élén

A Sotheby’s távozásával a Cigna egészségbiztosító ölébe hullik a New York-i tőzsdén jegyzett legrégebbi alapítású társaság kitüntető cím. Az 1792 óta működő a Cignát a Dow-val nemrég egyesült DuPont vegyipari óriás követi, amelyet a francia forradalom politikai menekültjei hoztak létre 1802-ben, eredetileg puskapor gyártására. Dobogós helyre jön fel a háztartási fogyasztási cikkek tradicionális gyártója, az 1806 óta aktív Colgate-Palmolive. | vg

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.