BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitilthatják a kínai cégeket a tőzsdéről

Beárnyékolhatja a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat, hogy napirendre került a kínai cégek kitiltása az amerikai tőzsdékről, bár Washington egyelőre nem tervezi meghozni ezt a döntést.

Az Egyesült Államok jelenleg nem tervezi a kínai vállalatok kitiltását az amerikai tőzsdéről – tudta meg a Bloomberg a washingtoni pénzügyminisztérium szóvivőjétől a hét végén. A Reuters szivárogtatta ki még pénteken a hírt, hogy Donald Trump adminisztrációja ezzel a lépéssel próbálná visszafogni az amerikai befektetéseket kínai vállalatokban, és a tőzsde azonnal reagált is az információra. A Dow Jones indexe 0,25, az S&P 500-as 0,53, a Nasdaq Composite 1,13 százalékkal esett vissza, az Alibaba több mint 5, a Baidu 3,6, a JD.com 6 százalékkal zuhant, a jüan 7,15 dollárra gyengült.

A Fehér Ház a hét végén nem kommentálta az eredeti értesülést, és a pénzügyminisztérium szóvivője sem cáfolta, hogy szó lehet kitiltásról. A téma egyébként egy ideje már napirenden van, júniusban például benyújtottak egy kétpárti törvényjavaslatot az amerikai kongresszusban, amely arra kényszerítené az amerikai tőzsdéken jelen lévő kínai vállalatokat, hogy ellenőrzésnek, többek között könyvvizsgálatnak vessék alá magukat, hogy elkerüljék a kitiltást. Ez utóbbi lépés teljesen új fejezetet nyitna az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, és Stephen Roach, a Yale Egyetem vezető kutatója, a Morgan Stanley Asia egykori elnöke szerint katasztrófa lenne. „Nagyon fontos a korlátok nélküli hozzáférés egymás piacához, különösen, mert valószínűleg Kína lesz az évszázad első felében a világ legnagyobb fogyasztói piaca” – mondta a kutató a CNBC-nek. Összesen 156 kínai vállalat van jelen az amerikai tőzsdéken, közülük legalább 11 állami tulajdonban lévő cég, a teljes piaci kapitalizációjuk értéke mintegy 1,2 ezermilliárd dollárt tett ki idén februárban a MarketWatch adatai szerint.

Az újabb vihar beárnyékolhatja a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat, amelyeknek legközelebbi fordulóját a CNBC értesülései szerint október 10-én és 11-én tartják Washingtonban. Átfogó megállapodást már szinte senki nem vár a közeljövőben, pedig minden egyes nyilvánosságra hozott adat a feszültség negatív hatásait bizonyítja. A legutóbbi ezek közül a pekingi statisztikai hivatal pénteki jelentése, amely szerint augusztusban ismét csökkent a kínai iparvállalatok nyeresége az előző havi ideiglenes, 2,6 százalékos emelkedés után. A profit éves összehasonlításban 2 százalékkal 517,8 milliárd jüanra (72,59 milliárd dollár) esett vissza. Az ipari nyereség 2018 második fél éve óta mérséklődik, augusztus végéig 1,7 százalékkal lett kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A Reuters által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy a harmadik negyedévben tovább lassul a kínai gazdaság, pedig az április és június között mért 6,2 százalékos GDP-növekedés is csaknem három évtizedes mélypontot jelentett. Így a kormányzat valószínűleg további gazdaságélénkítő intézkedésekkel lesz kénytelen támogatni a növekedést.

Optimista lett a Huawei elnöke

Sokkal kisebb károkat okoznak az ame­rikai szankciók a Huaweinek, mint hitték, a júniusban jelzett 30 milliárd dollár helyett csak 10 milliárdos lesz a kiesés – jelentette be Zsen Cseng-fej, a kínai technológiai vállalat elnöke és alapítója. A washingtoni kormányzat májusban tiltotta meg amerikai alkatrészek és technológia engedély nélküli eladását a Huaweinek, a tiltást később Donald Trump november 19-ig ideiglenesen felfüggesztette. A Bloomberg értesülése szerint azonban a határidő lejárta után ismét életbe lép az embargó. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.