BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélypont az eurózóna iparában

Pető Sándor | Kellemetlen meglepetéssel szolgált az eurózóna IHS ipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI). A 45,9 pontos decemberi előzetes érték egy ponttal elmarad a novemberitől, és a 47,3 pontos várakozás alatt van. Ez az egy évtizeddel ezelőtt elkezdődött euróövezeti válság óta ez egyik legrosszabb adat. Az 50 pont alatti érték az ipari aktivitás zsugorodását jelzi: e vonal fölött legutóbb januárban volt a BMI. Az ipari termelésre vonatkozó alindex 2,5 százalékos éves csökkenést mutatott: ennél rosszabb adatot legutóbb 2012 októberében mértek. A megrendelési index már 15 hónapja jelez csökkenést.

Az adatok ellentétben állnak Christine Lagarde, az Európai Központi Bank új elnöke múlt heti székfoglalójának optimizmusával. Ami mégis megmenti a napot: az európai szolgáltatások ellenállók maradnak. A szektor BMI-je de­cemberben 52,4 pontra kúszott fel a novemberi 51,9-ről, szemben az 52 pontos várakozással. Az átlaggal egyezően teljesítettek a franciák az országot decemberben sújtó sztrájk ellenére, miközben a német index változatlanul 52 pont. A várakozások némileg romlottak a kereskedelmi háborúval és a brit EU-kilépéssel kapcsolatos aggodalmak miatt, de a múlt hét pont ezen a két fronton hozott pozitív híreket. A szolgáltatások vártnál jobb teljesítményének köszönhetően a magánszektor összesített BMI-je változatlanul 50,6 pont, csak egy hajszállal a várakozások alatt.

Az unió legnagyobb gazdaságában, Németországban 43,4 pontra esett az ipari BMI, több mint egy ponttal az elemzői várakozás alá, de a szolgáltató szektor 52 pontos adata a legmagasabb az elmúlt négy hónapban (bár mélyen a megelőző hét hónap 54 pont feletti szintjei alatt marad). A briteknél az ipar és a szolgáltatások is a zsugorodási zónában vannak, a 48,5 pontos de­cemberi adat 2016 júliusa óta a legalacsonyabb.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.