K. M. | Sorra érkeznek az aggasztó jelek a lengyel gazdaság felől. Az első sokkoló adat, amelyet múlt szerdán közöltek a decemberi ipari termelésről, azt mutatta, hogy a szektor kibocsátási dinamikája a korábbi évi 5 százalék körüli értékről 2 százalékra lassult. Az adat nehezen volt értelmezhető, ha hozzávesszük, hogy eközben az export tovább javult, és az építőipar sem vesztett korábbi dinamikájából. Az ING elemzői is inkább csak találgattak, amikor a hosszabb karácsonyi szabadságokat okolták az egyszeri visszaesésért.
A héten azonban az éves GDP-adat közlése megerősítette, hogy a decemberi visszaesés nem a véletlen műve. A friss statisztika szerint 2019 utolsó negyedévében éves összevetésben 3 százalékkal nőtt csak a GDP, szemben az előző negyedévben mért 3,9 százalékkal. Ami ennél is fontosabb: a fogyasztási komponens 3,4 százalékra esett vissza a korábbi 3,9 százalékról, ezt pedig nehezen lehet szezonális hatásokkal magyarázni az év végi ünnepek idején. A hirtelen visszaesést látva, az ING elemzői is fontolóra vették az idénre szóló
3 százalékos prognózisuk csökkentését, amely így is alacsonyabb a konszenzusban szereplő 3,3 százaléknál. A szakértők a negyedik negyedévben bekövetkezett lassulást egy hosszabb, kedvezőtlen időszak előhírnökének tekintik. A háztartások felkészülnek az Európából érkező lassulásra, az M3-as pénzforgalmi jelzőszám azt mutatta, hogy a betétállomány növekedése éves szinten elérte a 10 százalékot. Ilyen mértékű felhalmozásra a lengyel gazdaságban 2011 óta nem volt példa.
Lengyelország fő exportpartnere az euróövezet, s mivel a német ipari termelés kifejezetten gyenge, az elemzők már több hónapja figyelmeztettek, hogy a magas lengyel növekedési ráta sokáig már nem lesz tartható. Másrészt az ING rámutat, hogy az ország eddig szerencsés helyzetben volt, mivel ázsiai kapcsolatai, függése korlátozottabb, és ezért a kereskedelmi háborús lassulás is csak később és moderáltan gyűrűzik be hozzájuk.
Az ING véleménye szerint a háztartások fogyasztásának idei bővülési üteme 3-3,5 százalékra lassulhat a tavalyi 3,9 százalékról. Bár a szociális ellátórendszer átalakítása és a minimálbér-emelések támogatják a lakossági fogyasztást, a hatás a 2016-ban mértnél kisebb lesz, és az éledező infláció a reálbér-növekedés jó részét elviheti. Az éves drágulási ütem akár a 4 százalékot is elérheti, de a reálgazdasági folyamatok várhatóan arra késztetik a lengyel jegybankot, hogy változatlanul tartsa monetáris politikáját és a kamatszintet. Az érvek szerint a lassuló gazdaság az inflációs nyomást is mérsékelheti az idén. Az elemzők azt is figyelembe vették GDP-előrejelzésükben, hogy az európai uniós támogatási ciklus a végéhez közeledik, és az infrastrukturális beruházások hatása kifutott 2019 végére. Nem várható élénkülés a kis- és középvállalkozások aktvitásában sem, ezt a magasabb munkaerőköltségek és a kedvezőtlen adóváltozások sem teszik lehetővé.
számíthat az új költségvetési ciklusban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.