Nemzetközi gazdaság

Óriási összeget nyertek a nagybankok az adócsökkentésen az elmúlt években

 Több mint 32 milliárd dollárt takarított meg az elmúlt két évben hat amerikai nagybank az adócsökkentés révén. Javuló eredményeik kulcsszerepet játszottak a részvénypiac szárnyalásában, a kínaiakkal kötött megegyezés pedig újabb lehetőségeket kínál.

A hat nagybanknak mintegy 18 milliárd dollárnyi adót nem kellett befizetnie tavaly. Ezt azok az adóintézkedések tették lehetővé, amelyeket az amerikai elnök már a hivatalba lépésének évében aláírt. A Bloomberg hírügynökség az adatot a bankok üzleti jelentéseiből számolta ki. Az összeg nagyobb volt, mint 2018-ban, és a bankok – a JPMorgan Chase & Co., a Bank of America Corp., a Citigroup Inc., a Wells Fargo & Co., a Goldman Sachs Group

Inc. és a Morgan Stanley – teljes megtakarítása az adóváltozásoknak köszönhetően két év alatt meghaladta a 32 milliárd dollárt.

Az intézkedések 20-ról 18 százalékra csökkentették a nagybankok átlagos effektív adókulcsát. A Trump-adminisztráció időszakának gazdaságpolitikai fejleményei közül biztosan emlékezetes marad, hogy a nagybankok összesített profitja rekordszintet ért el. A nettó nyereségük 2019-ben 120 milliárd dollár volt (mintegy 38 ezermilliárd forint), több, mint 2018-ban. Korábban ez az összeg soha nem haladta meg a százmilliárd dollárt. A legnagyobb nyertes 2018-ban és 2019-ben a JPMorgan volt: a Bloomberg számításai szerint tavaly az adókönnyítés révén a 2018-as 3,74 milliárd dollárral szemben több mint 5 milliárd dollárt kasszírozhatott. Nem véletlen, hogy részvényeinek ára több mint 40 százalékot emelkedett tavaly. Eközben az S&P 500 amerikai részvényindex is ralizott, de kevesebb mint 30 százalékkal került feljebb. A JPMorganéhez hasonló pályát írt le tavaly a többi nagybank részvényárfolyama is. (Kivéve a Wells Fargót, amely évek óta nyögi, hogy hamis ügyfélszámlák nyitása miatt botrányba keveredett.)

A JPMorgan a múlt kedden akkora profitot jelentett be, amekkorát korábban soha egyetlen amerikai bank sem ért el. Egy nappal később, amikor az Amerikai Egyesült Államok elnöke a legnagyobb amerikai vállalatok képviselőinek jelenlétében a Kínával kötött kereskedelmi megállapodást ünnepelte a Fehér Házban, külön megszólította Mary Erdoest, a JPMorgan vagyonkezelő leányvállalatának vezérigazgatóját, aki a Republikánus Párt szponzora is. „Most jelentették be a nyereségüket, és valami hihetetlen volt – mondta Donald Trump a bankházról. – Nagyon jelentős volt. Legalább annyit fognak mondani, hogy köszönöm, elnök úr?” – viccelődött. Egyúttal megkérte Erdoest, adja át üdvözletét a JPMorgan milliárdos vezérigazgatójának, Jamie Dimonnak. Dimon nem volt jelen, pedig az amerikai bankok a kínaiakkal kötött megállapodás előestéjén kaptak plusz egy ajándékot az adminisztrációtól.

Kiderült: a megegyezés feltételei közt szerepel az is, hogy a kínaiak megkönnyítik a piacaikra jutást az amerikai bankoknak, bankkártya-szolgáltatóknak és követeléskezelőknek. Ezeknek a cégeknek az engedélykérelmei korábban megfeneklettek a kínai bürokrácián, bár az ázsiai ország lassan szélesebbre tárná az ajtót a külföldi befektetések előtt a pénzügyi szektorban. Engedélyekre vár például a JPMorgan és a Visa, a Mastercard és az American Express.

A hat nagybank profitjának szárnyalása ellenére a hitelezésük éves növekedése tavaly 1 százalékra lassult a 2017-es és 2018-as 3 százalékról – írta a Bloomberg. Két év alatt 1200-zal csökkentették az alkalmazottaik számát, és beruházásokat jelentettek be a munkafolyamatok automatizálására. A részvényeseik jól jártak: osztalékként összesen 21,5 milliárd dollárnyi jövedelemre számíthatnak, 14 százalékkal többre, mint egy évvel ezelőtt.

A JPMorgan korábban sosem látott mértékű, rekordmagas negyedéves profitról számolt be az elmúlt héten

amerikai bankok MasterCard Wells Fargo American Express Visa JPMorgan
Ezek is érdekelhetik