Tegnap, a hétfői zuhanás után ismét előző napi záróértékeik alá süllyedtek a részvényadó európai indexek a koronavírus-járvány okozta pánik miatt. A kontinens államai közül Olaszország érintett a leginkább, de a befektetők szabadulni próbáltak a görög, a spanyol és a portugál kötvényektől is. A 10 éves olasz papírok hozama hétfőn 6, kedden újabb 4 bázisponttal, 1,02 százalékra, a görögé majdnem 8 bázisponttal, 1,08 százalékra emelkedett.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök szerint a fertőzésnek vélhetően rendkívül erős hatása lesz a gazdaságra, de pillanatnyilag még nehéz megjósolni, pontosan mekkora. Egyelőre ugyanis még nem lehet ismerni a vírus terjedése elleni intézkedések hatékonyságát, de úgy véli, hamarosan eredményre vezetnek. Egy magas rangú olasz kormányzati tisztségviselő mindenesetre már felvetette, hogy Róma valószínűleg kénytelen lesz engedményt kérni az Európai Uniótól, mert aligha fogja tudni teljesíteni a kitűzött költségvetési célokat.
Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy
az egyébként is gyengélkedő olasz gazdaság technikai recesszióba süllyed 2020 első három hónapjában. Lorenzo Codogno, a római pénzügyminisztérium egykori vezető közgazdásza szerint negyedéves bázison 0,5–1 százalékkal zsugorodhat a GDP, még abban az esetben is, ha nem romlik tovább a járványhelyzet. (Az olasz gazdaság 2019 utolsó három hónapjában már 0,3 százalékkal visszaesett.) A fertőzés ráadásul elsősorban a gazdag Lombardiát és Venetót sújtja, amelyek az ország termelésének egyharmadát adják. Milánóban, Olaszország ipari és pénzügyi központjában irodákat, iskolákat és turisztikai látványosságokat zártak be a vírus miatt.
A járvány éppen azt a két ágazatot sújthatja leginkább, amely eddig úgy-ahogy fenntartotta a gazdaságot: a turizmust és a feldolgozóipart. Olaszországban évente 128 millió a turisták száma, a fele külföldi, akik a Banca D’Italia becslése szerint mintegy 42 milliárd eurót költöttek 2018-ban. A szektor adja a GDP csaknem 6 százalékát, ami magasabb arány a franciánál és a németnél is. Jack Allen-Reynolds, a Capital Economics Európával foglalkozó vezető közgazdásza a Financial Timesnak azt mondta, az év első három hónapjában várhatóan nagyon alacsony lesz a belső fogyasztás is, és erősen visszaesnek a befektetések.
Ami a feldolgozóipart illeti, a minőségi termékeknek köszönhetően az olasz áruk a luxusipartól az élelmiszeren keresztül az iparcikkekig széles területen keresettek a világpiacon. Ennek köszönhetően az export az elmúlt három évben háromszor gyorsabban nőtt a teljes gazdaságnál, 2018-ban már a GDP 31 százalékát tette ki. Az exportra gyártó cégek termelékenysége a hivatalos adatok szerint a duplája a hazai piacot ellátókénak, méretben is nagyobbak, és magasabb béreket fizetnek – de jobban ki vannak téve a járvány globális hatásainak, a gyárbezárásoknak és az ellátási láncokban keletkező zavaroknak. Ami nekik fáj, az fájni fog az egész olasz gazdaságnak.
Egymilliárd dollár vakcinára
Vesztegzár alá helyeztek kedden egy szállodát Tenerifén, ahol egy olasz vendégnél, egy orvosnál mutatták ki a fertőzést; a hotelben mintegy ezer ember tartózkodik. Ez volt a harmadik megerősített eset Spanyolországban, de megjelent a vírus Horvátországban és Ausztriában is. A Fehér Ház 2,5 milliárd dollárt kért a kongresszustól a koronavírus elleni harcra. Ebből egymilliárdot a vakcina kifejlesztésére költenének, a többi pénzt pedig műszerek és egyéb orvosi berendezések vásárlására. | vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.