Kezd visszatérni a kockázatkeresés a világ pénz- és tőkepiacaira: a kommentárok szerint a kereskedők egyértelműen a járvány lassulására spekulálnak. Az európai részvényindexek emelkedése után a tengerentúli piacok is folytatták a ralit. A dollár gyengülése mellett a kockázatosabb eszközök szerte a világon drágultak, akár államkötvényről, mint a tízéves olasz papír, akár a fejlődő piaci devizákról – mint a török líra vagy az orosz rubel – volt szó.
A kockázatkeresés régiónkat is érintette: a zloty mérsékelten, 0,4 százalékkal erősödött az euróval szemben, a cseh korona viszont száguldott, délutánra már 1,5 százalékot vert a közös devizára. A forint is megtáltosodott, visszaerősödött a 358-as szint alá, már több mint 3,5 százalékkal távolodott el történelmi mélypontjától. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint az erősödésben a nemzetközi hangulat fontos szerepet játszik, de a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnapi monetáris intézkedései is erős lökést adnak az árfolyamnak. A jegybank más lépések mellett tegnap az egyhetes fedezett hiteleszköz kamatát 1,85 százalékra emelte, és szimmetrikussá tette a kamatfolyosót.
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája lapunknak kiemelte: a forint az elmúlt hetekben alulteljesített a régióban, ez indokolja az erős korrekciót. „Kamatszintekben már nem különbözünk nagyon a régiós társaktól, indokolatlan volt, hogy korábban annyira megrángatták a forintot.” A szakember hangsúlyozta, hogy a reálgazdasági szereplők nagy része most hiányzik a forintpiacról, így kisebb a likviditás, markánsabbak az árfolyammozgások. „Az exportőrök és importőrök hiánya miatt felértékelődik a spekulatív tőke szerepe. Ugyanakkor a szigorítás miatt nőtt a hazai deviza reálkamata, ráadásul rendkívül volatilis is a jegyzés, így a forint egyre kevésbé vonzó carry trade devizaként.”
James Nixon, az Oxford Economics vezető európai közgazdásza hasonlóan látja. A Világgazdaság kérdésére közölte: az árfolyam korábbi kilengése kevéssé a spekulatív tőke, sokkal inkább a meredeken emelkedő nemzetközi kockázatkerülés következménye volt. „A régiós devizák mind gyengültek az elmúlt hetekben, a forint árfolyamán meglátszott a kormányzati válságkezelés bejelentésének relatíve kései időpontja.” A szakértő szerint
a jegybanki szigorítás vette elejét a további gyengülésnek.
A Deutsche Bank stratégája, Hans-Christian Wietoska emlékeztetett: a kereskedők stresszhelyzetben szeretnek válogatni a régiós eszközök között, a nagyobb likviditás és a kisebb volatilitás miatt a zlotyt és a koronát preferálják a lejjel és a forinttal szemben. A korábbi, régiós párokénál kissé nagyobb gyengülés mögött pedig az is meghúzódhat, hogy a piac megijedt attól, hogy ki fogja finanszírozni a térségbeli országokénál nagyobb horderejű fiskális és monetáris ösztönzést. Wietoska szerint mindenesetre valószínű, hogy az MNB már kint van a devizapiacon és védelmet nyújt az árfolyamnak.
A Goldman Sachs elemzői arra hívták fel a figyelmet, hogy a forint lehet a „kanári a szénbányában”, azaz a jelzés a fejlődő piaci devizák közt: az MNB szigorítása akár trendfordulót is jelenthet a globális lazító hullám közepette. A bankház szerint az erős kereskedői nyomás rávilágított a magas külső adóssággal terhelt devizák értékeltsége közti eltérésekre. Azok a fizetőeszközök is erős nyomás alá kerültek, amelyeknek a reálkamata a korábbi monetáris lazítás miatt feltűnően alacsonnyá vált. A hazai jegybank szigorítása a szakértő véleménye szerint kiindulópont lehet a többi, hasonló helyzetben lévő központi banknak a szigorításra. Hozzátették azonban, hogy azokban az országokban, ahol a deviza korábban túlértékelt volt, nem valószínű, hogy a kamatemelés a megfelelő út.
Az MNB bejelentése után
356,6
forinton is járt az euró árfolyama
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.