BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A piacnak nem hiányzik újabb feszültség

Mától újabb szövetségi államokban kezdődik meg a korlátozások enyhítése, közben romlik az amerikai–kínai viszony.

A szövetségi államok mintegy felében megkezdték már a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására hozott korlátozások enyhítését. Texas az elsők között lépett, pénteken megkezdődött a nyitás első szakasza, az éttermek, boltok és üzletközpontok, mozik, könyvtárak és múzeumok 25 százalékos kihasználtsággal üzemelhetnek. Már tervezik a munka újbóli megkezdését olyan olajipari nagyvállalatok is, mint a Chevron és a ConocoPhillips. Az elsőként reagáló államok többsége azonban viszonylag kismértékben járul hozzá az amerikai GDP-hez – emlékeztetett a MarketWatch. Ez a helyzet javul mától, mert nyit Florida és Ohio, amely az ország gazdasági teljesítményének 5,1, illetve 3,3 százalékát adja (Texas 8,8 százalékot). A gazdaság legerősebb motorjai – Kalifornia, New York, Illinois, Pennsylvania, Michigan és New Jersey – egyelőre fenntartják a korlátozások jelentős részét. Közülük Kalifornia részesedése az Egyesült Államok GDP-jéből 14,6, New Yorké 8,1, Illinoisé 4,2 százalék.

A kormányzókra egyre erőteljesebb nyomás nehezedik, hogy nyissák meg újra a gazdaságot, mivel hat hét alatt több mint 30 millió amerikai veszítette el a munkáját. A legfrissebb adat szerint az április 25-ével zárult héten újabb 3,8 millióan folyamodtak munkanélküli-segélyért. A munkanélküliek számának rohamos emelkedése miatt csökkentek a személyi jövedelmek és a kiadások is márciusban az előző havihoz képest: előbbi a várt 1,5 helyett 2, utóbbi a jelzett 5-tel szemben 7,5 százalékkal. Mivel a fogyasztás adja az amerikai GDP 70 százalékát, a legrosszabb forgatókönyv szerint az ország gazdasági teljesítménye akár 40 százalékkal is csökkenhet a második negyedévben az első három hónapban mért 4,8 százalékos zsugorodás után, és hosszú, lassú kilábalás várható a recesszióból.

Donald Trump elnök azonban változatlanul optimista, a harmadik negyedévre javulást, jövőre pedig látványos gazdasági növekedést jósol, miközben egyesek szerint éppen ő maga szabotálhatja a kilábalást azzal, hogy felmelegítette a vámháború ötletét. Újabb büntetőtarifákkal fenyegette meg Kínát, amiért szerinte Peking nem tett meg mindent a vírus terjedésének megakadályozásáért. A Wall Street azonban egy csöppet sem örül az ötletnek, a kétoldalú feszültség kiéleződése miatti aggodalom hatására a Dow Jones index 622 pontos, 2,4 százalékos veszteséggel zárta a kereskedési napot. Az amerikai kormánynak keskeny határon kell egyensúlyoznia, ha nem akarja felrúgni a nemrég aláírt kétoldalú kereskedelmi megállapodást, ráadásul Kínából importálja a járvány elleni küzdelemben létfontosságú védőfelszerelések jelentős részét. A vámok mellett a Reuters értesülése szerint Washington más lehetőségeket is fontolgat, például szankciókat, új, nem vám jellegű kereskedelmi korlátozásokat és Kína állami szuverenitásának felfüggesztését, amely lehetővé tenné, hogy a Trump-kormányzat, illetve amerikai állampolgárok amerikai bíróságokon kártérítési pert indítsanak Peking ellen. Közgazdászok szerint azonban az elnök stratégiája a jelenlegi súlyos helyzetben visszájára sülhet el, és mély recesszió helyett teljes depressziót okozhat. „Színtiszta ostobaság. Pontosan ez az, amire az amerikai gazdaságnak nincsen szüksége” – mondta a CNN-nek Joe Brusuelas, az RSM vezető közgazdásza.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.