BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vastagon mínuszban a német hozam

A járvány miat­ti aggodalmak mínusz fél százalék alá tolták a német tízéves szövetségi kötvény hozamát, pedig Berlin megemelte idei állampapír-eladási célját. A fejlett országoknak hosszú időre negatív reálhozamokra kell berendezkedniük a Reuters elemzői felmérése szerint.

Németország tízéves államkötvényeivel tegnap a mínusz 0,5 százalékos hozamszint alatt kereskedtek, pedig a kínálat bőségesnek ígérkezik: a berlini szövetségi adósságkezelő bejelentette, hogy a negyedik negyedévben az eddig tervezettnél 6 milliárd euróval több, összesen 50,5 milliárd euró értékű új adósságot készül kibocsátani. Mielőtt az euró­pai államok a járvány okozta válság költségei miatt az adósságpapírok kibocsátásának felpörgetésére kényszerültek, a német megtakarítók már rég panaszkodtak a negatív hozamokra. Úgy tűnik, a Covid–19 fémjelezte új világban hosszabb távra meg kell békélniük ezekkel. A Reuters száz kötvénystratéga részvételével készített felmérése szerint a következő egy évben feljebb mehetnek a nagy fejlett gazdaságok tízéves hozamai, de a várható inflációhoz mérve negatívak maradnak: a tízéves amerikai hozam 0,67 százalékról 0,93-ra, a német mínusz 0,51-ról mínusz 0,25-ra, a brit 0,22 százalékról 0,4-re emelkedhet.

A járvány fellángolása miatt az elmúlt hetekben gyengült a kereslet az európai részvényekre, az állampapírokra emelkedett. A Commerzbank elemzői szerint előfordulhat, hogy a német tízéves papír számára a mínusz 0,5 százalékos hozamszint támasz helyett ellenállásként működik a közeljövőben. Hogy marad-e a nyomás, és csatlakoznak-e a trendhez az eurózóna perifériáinak kibocsátói, az a kormányzatok zárlatintézkedésein kívül függ a hét érintett tagállam makrogazdasági mutatóitól és az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozóinak a nyilatkozataitól is. Az eurózóna pénteken esedékes inflációs adatai várhatóan azt mutatják: az éves fő árindex az augusztusi mínusz 0,2 százalék után is negatív maradt.

Több korábbi nyilatkozat szerint az EKB-nál már félreverték a harangokat, de nagy ellenállás mutatkozhat a sietős monetáris lazítás irányában is. A Reuters forrásai szerint a döntéshozók erősen megosztottak. A Bloombergnek Yves Mersch igazgatósági tag a múlt héten úgy nyilatkozott: a kilátások javultak, ami a lazítás ellenkezőjét indokolhatja. Az euró pénzpiaci kereskedői nem értenek egyet. Az egy hétre szóló indexált swapok az EKB mínusz 0,5 százalékos betéti rátájának további csökkentését árazzák a következő évekre, és a piacokon erősödik a várakozás, hogy a bank még az év vége előtt az eddi_ginél is nagyobb piaci kötvényvásár­l­á­sokat jelent be. A szolgáltatási szektor szeptemberi visszaesését mutató, múlt heti eurózónabeli beszerzésimenedzser-indexek adatai azt a rémképet is felidézték, hogy a V alakú kilábalás helyett W, azaz ismételt gazdasági visszaesés jöhet.

A bizonytalanság volt az egyik legtöbbször elhangzó szó Christine Lagarde EKB-elnök tegnapi beszámolójában, amelyet az Európai Par­lament gazdasági és monetáris ügyekkel foglalkozó bizottságá­nak készített. A válság még mindig érezteti hatását, álláshelyek vesznek el, és bár a gazdaság visszapattant, a javulás bizonytalan, nem teljes, egyenetlen – mondta az EKB vezetője. Megismételte: a bank elemzi a friss információkat, beleértve az euró árfolyamának inflációs hatásait, és minden eszközét felhasználja, ha szükséges. „A jövő jelentős mértékben a járvány alakulásától és a megfékezését szolgáló intézkedések sikerén múlik” – mondta. Az EKB kötvényvásárlásainak méretét tekintve az elnök a rugalmasságot hangsúlyozta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.