BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó eredménnyel zárulhat az idei év

Stabilan növekedett a kínai ipari termelés októberben, és a vasárnap aláírt nagyszabású szabadkereskedelmi szerződés hatására még fel is gyorsulhat a résztvevők, köztük Kína gazdasági talpra állása.

A kínai ipari termelés októberben is megtartotta a szeptemberi 6,9 százalékos növekedési ütemet az előző év azonos időszakához képest, meghaladva ezzel a 6,5 százalékos elemzői várakozásokat. A pekingi statisztikai hivatal tegnap nyilvánosságra hozott adatai szerint havi összevetésben szeptemberről októberre 0,78 százalékos, az év első tíz hónapját tekintve a tavalyi év azonos időszakához mérten 1,8 százalékos volt a bővülés. A feldolgozóipar éves bázison 7,5, az új energiával működő autók gyártásával foglalkozó szektor 94,1 százalékkal növekedett. A tulajdonosi összetétel alapján éves összevetésben a legnagyobb, 8,2 százalékos növekedést a magánszektorban mérték, a külföldi finanszírozású vállalatok esetében 7, a részvénytársaságoknál 6,9, az állami szektorban pedig 5,4 százalékos volt a bővülés. „A legfrissebb adatok arra utalnak, hogy a kínai gazdaság októberben is folytatta a gyors növekedést” – írta feljegyzésében Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics Kínával foglalkozó vezető közgazdásza.

A kínai ipar gyorsan talpra állt a koronavírus-járvány okozta év eleji bénultságból, elsősorban az export teljesített jól, és most már a fogyasztás is növekszik. A kiskereskedelmi forgalom ugyan csak 4,3 százalékkal bővült éves bázison a várt 4,9 százalék helyett, de ez is előrelépés a szeptemberi 3,3 százalékhoz képest, és a leglendületesebb növekedés az idén. A múlt hónapban már növekedésnek indult a járvány által nagymértékben sújtott vendéglátóipar is, a forgalom az előző év azonos időszakával összevetve 0,8 százalékkal bővült. Az internetes kiskereskedelmi forgalom éves bázison 10,9 százalékkal nőtt a január és október közötti időszakban. A Morgan Stanley közgazdászai arra számítanak, hogy a fogyasztás jövőre már a gazdasági növekedés kulcsfontosságú hajtóereje lesz.

Fu Ling-huj, a statisztikai hivatal szóvivője az adatok ismertetésekor kiemelte, hogy a kínai gazdaság növekedési üteme tovább gyorsulhat. A GDP az első negyedévben 6,8 százalékkal zsugorodott, a másodikban 3,2, a harmadikban 4,9 százalékkal bővült, a negyedikre pedig elemzők 5-6 százalékos növekedést várnak. A Világbank előrejelzése szerint a kínai gazdaság az idén 2 százalékos növekedést érhet el, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is hasonló, 1,9 százalékos bővülésre számít, amely 8,2 százalékra emelkedik 2021-ben.

A növekedéshez jövőre már hozzájárul a vasárnap az ASEAN tíz tagállama, valamint Kína, Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland által aláírt Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) is. A szabadkereskedelmi egyezmény az összes résztvevő gazdaságának talpra állását felgyorsíthatja: a Bloomberg Economics becslése szerint 2030-ig évente átlagosan 0,5 százalékkal növelheti a kínai, 1,4 százalékkal a dél-koreai és 1,3 százalékkal a japán GDP-t, ha a vámok 90 százaléka a terveknek megfelelően megszűnik. A Citi Research szerint azonban az egyezmény politikai üzenete legalább olyan fontos, mint a gazdasági, különösen az amerikai–kínai feszültség és a deglobalizáció miatti aggodalmak időszakában. Világossá teszi ugyanis, hogy Délkelet-Ázsia nagyon is nyitott az üzletre, és fontosnak tartja a mélyebb kereskedelmi integráció nyújtotta gazdasági előnyöket, továbbá hogy Kína a belső piac fejlesztését célzó tervek ellenére nem fordul befelé. Ráadásul egyértelműen kiderül belőle az is, hogy a gazdaságpolitikában a térség államai nem akarnak választani az Egyesült Államok és Kína között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.