Hogy viselték a járványt?
Pest megyét földrajzi elhelyezkedése és a közlekedési infrastruktúra fejlettsége az ország második legnagyobb gazdasági potenciálú területévé tette. A járvány első és második hulláma közepette a megye gazdasága válságálló képességről tett tanúbizonyságot. A megyében 2020 első kilenc hónapjában 89 milliárddal növekedtek a beruházások 2019-hez képest, 521,75 milliárd forintra. Az export is bővült: az előző évi 1345,3 milliárd forintról 1480,8 milliárdra. Ahol a válság kikerülhetetlenül érintette a vállalkozások működőképességét, abból a mi cégeink sem tudtak kimaradni, legnagyobb mértékben a vendéglátás és turizmus területén, az ide kapcsolódó és a személyi szolgáltatásokban. A munkanélküliségi ráta 1,8 százalékról 3,6 százalékra nőtt, de ezzel is még jóval az országos átlag alatt maradtunk. A havi átlagkereset egytizedével emelkedett, de ne felejtsük el: ez nem pusztán a béremelésekből eredt – a korábban minimálbérre bejelentettek munkanélkülivé válása emelte az állással rendelkezők statisztikai átlagát. Pest megye gazdasága ütésállónak bizonyult.
Gazdasági érdekvédelemként együtt tudtak működni a kormányzattal?
Engedje meg, hogy két mondat erejéig ne csak a válságidőszakot, hanem az azt megelőző kilenc esztendőt is sommásan értékeljem. Elsősorban azért, mert nagyon szomorú lenne, ha annak a közös munkának a megkérdőjelezhetetlen eredményeit ez a világjárvány szinte kiiktatná az emberek tudatából. Emlékezzünk rá: 2010 és 2019 között a patrióta gazdaságpolitika kivételes eredményeket produkált valamennyi makrogazdasági mutató tekintetében. Ebben a munkában az MKIK „nyakig benne volt”, javaslatainkat a kormányzat meghallgatta és támogatta. A válságkezelő intézkedések döntő többségét is a kamarával való egyeztetést és konzultációt követően hozták meg. Ezek nagy hatással voltak és vannak a munkahelyek megvédése és megőrzése, új munkahelyek teremtése, a beruházások és az export ösztönzése terén. A kamarai javaslatok közül gondoljuk csak végig az iparűzési adó kérdését érintő, nagy port kavaró indítványunkat. Az iparűzési adó 50 százalékos csökkentése a kkv-szektorban mintegy 180 milliárdot hagy a cégeknél. A kamarai javaslat tartalmazta, hogy az önkormányzatok működőképességét fenn kell tartani, és a kormánynak ott, ahol ez indokolt, kompenzálnia kell a kieső bevételeket. Vannak olyanok, akik szembe akarják állítani az önkormányzati világot a vállalkozások világával. Ez sikertelen akció lesz, hisz a vállalkozások döntő többsége lokálpatrióta érzéseket táplál. Annak a kormányzatnak, amelyik 2010 után az önkormányzati szféra teljes adósságállományát központi forrásokból rendezte, holott az adósságok az előző kormányzatok működése során keletkeztek, a jó szándékát és szavahihetőségét nem lehet megkérdőjelezni.
Milyenek a kilátások, lesznek cégek, amelyek nem élik túl a válságot? Függ a gazdaság jövője az oltási kampánytól?
A realitás az, hogy lesznek még olyan vállalkozások, amelyek befejezik a tevékenységüket. A világ mindig is úgy működött, hogy alakulnak és megszűnnek vállalkozások. Nagyon lényeges, hogy a cégek mögött lássuk az embert, és az ő szakértelmét. Teremtsük meg a lehetőségét, hogy ha már saját vállalkozást nem tud működtetni, a munkaerőpiacon – akár átképzések útján – szakértelme keresett cikk legyen, és biztosítsa a megélhetést. Ami az oltási kampányt illeti, nem mondok vele újat, az egész társadalom türelmetlenül várja, mikor tud az emberiség túllépni ezen a borzasztó megrázkódtatáson. Ez a járvány a mobilitásra mérte a legnagyobb csapást. A kontaktok számának csökkentése az áruk, szolgáltatások, személyek addig megszokott szabad áramlása elé állított képzeletbeli kerítéseket. Biztos vagyok abban, hogy ha visszatérhetünk korábbi életünkhöz, döntő mértékben javulnak a gazdasági lehetőségeink.
Lesznek a kamarának további
javaslatai?
A MKIK-ban komoly előkészítő munka folyik 14 munkabizottságban a gazdaságélénkítő javaslatokról. Zajlik egy nemzetközi versenyképességi küzdelem is, hiszen az átalakuló piacokon a beszállítói kör is átalakul. Nem mindegy, hogy a magyar vállalkozások mikor tudnak innovatív termékekkel új piacokat szerezni. Rendkívül érdekes helyzetet hoz, amikor a hitelmoratórium véget ér, és a törlesztőrészletek újból esedékessé válnak. A kamara készül a forrásbiztosításra az eddig is sikeres Széchenyi-kártya hitelkonstrukcióival. Ennek már most is van új munkahelymegtartó hitele, turisztikai kártyája, folyószámlahitele, likviditási hitele és beruházási hitelplusz programja. Ami Pest megyét illeti, rendkívül optimista vagyok. Megnyílik a hozzáférés a 2021–2027 közötti európai uniós költségvetési ciklus kohéziós alapjaihoz. Pest megye nem marad ki a kormány vidékfejlesztési programjából, és a vállalkozásaink igénybe vehetik az országos célzott vállalkozói támogatásokat is. Így azt gondolom: Pest megye lesz a magyar gazdasági növekedés motorja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.