K. Z. | Dinamikus növekedés várható idén és jövőre is a viselhető elektronikai eszközök forgalmában a Gartner előrejelzése szerint, ugyanakkor az egyes kategóriák között átrendeződés figyelhető meg. A piackutató cég adatai szerint a fogyasztók tavaly közel 69 milliárd dollárt költöttek ilyen készülékekre, az idén pedig ez az összeg elérheti a 81,5 milliárd dollárt, ami 18 százalékos bővülésnek felel meg. A fejlődés jövőre ugyan valamelyest lassul majd, de még így is 15 százalék körül alakulhat, vagyis 93,8 milliárd dollárt költhetnek okosórákra, fülhallgatókra, fejen viselhető kijelzőkre és egyéb hordható elektronikai eszközökre világszerte.
A piacot egészen 2019-ig uraló okosórák a múlt évben leszorultak az első helyről, fülhallgatókra ugyanis majdnem másfélszer annyit költöttek a fogyasztók. Ez a kategória egyébként 124 százalékos növekedést ért el tavaly, amiben a Gartner elemzése szerint főszerepet játszott a koronavírus-járvány hatása. A tömeges otthoni munkavégzés és a digitális oktatás bevezetése miatt sokan igyekeztek beszerezni a megfelelő eszközöket, és ez természetesen vonatkozott a fülhallgatókra is. Emellett a szórakozási lehetőségek beszűkülésével a video-, számítógépes és mobiljátékok népszerűsége és használata is számottevő mértékben nőtt, amihez pedig szintén jól jönnek ezek a kiegészítők. Idén már jóval visszafogottabb, de még mindig 20 százalék körüli fejlődés várható a fülhallgatók forgalmában.
A Gartner elemzése szerint az okosórák iránti növekvő keresletben szintén szerepet játszott a Covid–19, ugyanis ezeket az eszközöket az aktuális fizikai állapot folyamatos követésére is lehet használni, illetve a kijárási korlátozások alatt jó segítséget nyújthatnak a fizikai aktivitás fenntartásában. Az egészségmegőrzés kapcsán a piackutató cég legújabb előrejelzésében egy új termékkategóriát is szerepeltetett, a testre rögzíthető okostapaszokat. Ezek a készülékek beavatkozásra ugyan nem alkalmasak, de a bennük lévő érzékelők révén folyamatosan lehet mérni a testhőmérsékletet, a pulzust, a vércukor szintjét és egyéb fontos jellemzőket. Egyelőre egy nagyon kis piacról van szó, tavaly 4,7 milliárd dolláros volt, az idén pedig mintegy 6 milliárd dolláros lesz, de hosszabb távon nagy lehetőséget látnak ebben a szegmensben a piackutató szakemberei. A főleg kiterjesztett- és virtuálisvalóság- (AR és VR) szoftverekhez használt, fejen viselhető kijelzők piaca egyelőre visszafogottan fejlődik, a tavalyi 3,4 milliárd dollár után idén 4 milliárd dollár értékben vásárolhatnak ilyen készülékeket a fogyasztók, és még jövőre is csak 4,6 milliárd dollár körüli lesz a forgalmuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.