Az országban azonban a járványhelyzet ellenére hétfőn eljön a „szabadság napja”, vagyis feloldják az utolsó korlátozásokat is. Ezzel azonban nemcsak az egészségügyi szakértők jelentős része, hanem a vállalatvezetők fele sem ért egyet.
A Chartered Management Institute felmérése szerint 50 százalékuk úgy gondolja, hogy az ütem túl gyors, míg 39 százalék szerint éppen megfelelő, nyolc százalék szerint pedig túl lassú.
A Sky News beszámolója szerint az állami szektorban dolgozó menedzserek kissé jobban aggódnak, mint a magánszférát képviselők, és elsősorban a feldolgozóipari vállalatvezetők tartják megfelelőnek a nyitás ütemét.
A korlátozások feloldása többek között azt jelenti, hogy fokozatosan visszatérnek a munkahelyükre azok, akik eddig otthonról dolgoztak. A vállalatvezetők óvatosságát azonban jelzi, hogy a felmérésben megkérdezetteknek mindössze a 13 százaléka fogja erre kérni minden, 25 százalékuk pedig a legtöbb érintett alkalmazottját. Egyre népszerűbb a hibrid megoldás is, vagyis az otthoni és helyszíni munkavégzés kombinációja, amelyet tavaly márciusban még csak a menedzserek 57, ma már 83 százaléka preferál. A munkaadók döntő többsége, 76 százaléka emellett a korlátozások feloldása után is megköveteli majd az alkalmazottaktól a maszkviselést és a távolságtartást.
Az Egyesült Királyságban a teljes lakosság 53,2 százaléka kapta már meg az oltás mindkét adagját, Franciaországban ez az arány alig haladja megy a negyven százalékot, és a kormányzat különböző szigorító intézkedésekkel próbálja növelni az oltási hajlandóságot.
Kötelezővé teszik például az oltást egészségügyi alkalmazottak számára, a nyilvános helyek egy részére pedig csak azokat engedik be, akik igazolni tudják, hogy megkapták a vakcina mindkét adagját, vagy rendelkeznek 48 óránál nem régebbi negatív teszttel. A múlt hét elején bejelentett intézkedések komoly ellenkezést váltottak ki, tiltakozásképpen szombaton több tízezer ember vonult az utcára szerte Franciaországban. Az Euronews tudósítása szerint Marseille-ben vezető francia politikusokat, köztük Emmanuel Macron elnököt Hitler-bajusszal ábrázoló fényképekkel vonultak fel, máshol „egészségügyi diktátornak” nevezték az államfőt.
Az egyik tiltakozó hangsúlyozta, hogy nem oltásellenesek, csak azt akarják, hogy mindenkinek joga legyen eldönteni, beadatja-e magának a vakcinát, vagy sem. A kormány szerint azonban szükségesek ezek az intézkedések a vírus delta variánsának gyors terjedése miatt.
Franciaországban pénteken 10900 új esetet jelentettek, háromszor annyit, mint június közepén. A szigorítással mindenesetre Macron elérte, hogy a múlt héten felgyorsult az oltási kampány, és ebben a kérdésben támogatja őt a közvélemény is: az emberek 58 százaléka helyesli, hogy kávézókba és éttermekbe csak oltásai igazolással lehessen belépni, kulturális intézmények esetében pedig 66 százalékuk ért ezzel egyet.