Nem várt mértékű győzelmet aratott António Costa portugál miniszterelnök a vasárnapi általános választásokon: zsinórban harmadszor nyert, az általa vezetett szocialista párt pedig abszolút többséget szerzett a parlamentben. Az előrehozott választást azután írták ki, miután az addig kisebbségben kormányzó Costa tavaly novemberben nem tudta elfogadtatni a 2022-es költségvetést. 

A választásokon a szocialisták (PS) a szavazatok 41,7 százalékát szerezték meg, ezzel megelőzve a 28 százalékos támogatottságú (nevével ellentétesen) jobbközép Szociáldemokrata Pártot (PSD). 

Az eredmény sokakat meglepett, hiszen a közvélemény-kutatások szerint a szocialisták egyre többet veszítettek előnyükből a választás előtti hetekben, és akár közel ugyanannyi voksot kaphattak volna, mint a szociáldemokraták. Abban azonban nem tévedtek, hogy a feltör szélsőjobboldali Chega, és a parlament harmadik legnagyobb pártja lesz. A szocialisták 117 mandátumot szereztek a 230 fős parlamentben, a fő ellenzéki szociáldemokraták 71, a Chega pedig 12 helyet tudhatnak magukénak. 

Fotó: Pedro Fiuza / NurPhoto / NurPhoto via AFP

„Az abszolút többség nem jelent abszolút hatalmat. Nem egyedüli kormányzást jelent, hanem csak megnövekedett felelősséget” – nyilatkozta a miniszterelnök. Kampányában kiemelt helyen szerepelt az adórendszer átalakítása, az egészségügy és az oktatás reformja, valamint a társadalom és a gazdaság újraindítása a több milliárd eurós uniós helyreállítási alapcsomag felhasználásával.

Európa egyik legeladósodottabb országa 45 milliárd euró uniós segélyhez juthat az elkövetkező hat évben.

A segély kétharmadát állami projektekre, például jelentős infrastrukturális fejlesztésekre szánják, a másik harmadhoz pedig magáncégek juthatnak. A két legnagyobb párt költségvetési fegyelmet ígér. Costa a jelenlegi 705 euróról 900 euróra emelné a havi minimálbért 2026-ra, nemzeti konzultációt tartana a heti négy napos munkavégzésről, valamint szorgalmazza az egészségügyi beruházásokat. Eközben a PSD 21 százalékról 17 százalékra csökkentené a társasági mértékét.

A kormány áprilisi becslései szerint 2025-ben a bruttó hazai termék 3,5 százalékponttal lesz magasabb, mint uniós támogatás nélkül lenne.

Bizakodásra adhat okot, hogy bár a járvány hatására 2020-ban 8,4 százalékot esett a a Bank of Portugal előrejelzése szerint idén 5,8 százalékos növekedés várható, ami 2023-ban lelassul 3,1 százalékra.

Az az idei évben 1,8 százalék körül mozog majd, ami visszafogottnak számít többi európai országhoz képest. A kormány előrejelzése szerint az adósságráta is lecsökken a tavalyi 127 százalékról a GDP 122 százalékára.