BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyedülálló szén-dioxid-temetőt épít Norvégia

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Ez lehet az első olyan létesítmény, mely nyitott abból a szempontból, hogy bárkitől szívesen átveszi az összegyűjtött szén-dioxidot.

Az Északi-tenger alatt épít szén-dioxid tárolására alkalmas tartályt Norvégia, mely a tervek szerint olyan szén-dioxidot fog elraktározni, melyet a különböző ipari szennyezők gyűjtöttek össze tevékenységük során.

A photo taken on April 24, 2022 in Oygarden near Bergen, Norway, shows the construction site for a terminal which will collect liquefied carbon dioxide CO2, which will arrive by ship from industrial facilities in Europe and will run through a pipeline into geological formations deep beneath the sea bed, so that it does not contribute to global warming. - On the icy shores of the North Sea, a "graveyard" under construction is raising the hopes of climate experts: soon, the site will house a -- small -- portion of the CO2 emitted by European industry, preventing it from ending up in the atmosphere.
Fotó: Alexiane Lerouge/AFP

Az oygardeni hatóság területén kialakított tárhely különlegessége, hogy nyitott lesz majd, vagyis bármelyik szennyező, mely szén-dioxid-kibocsátását képes leválasztani és összegyűjteni, használhatja majd.

Miután a fosszilis energiaforrások használatának csökkentése nehezebbnek bizonyul a vártnál, egyre többen gondolják lehetséges megoldásnak a szén-dioxid leválasztását, majd tárolását az üvegházhatást okozó gázok légköri mennyiségének csökkentésére, noha a módszert sokan kritizálják.

Nyugat-Európa legnagyobb szénhidrogén-termelőjeként Norvégiának különösen nagy felelőssége van a klímaváltozás elleni harcban, ám a kiürült északi-tengeri olajmezők kiváló lehetőséget is nyújthatnak az összegyűjtött szennyeződések tárolására úgy, hogy az később ne szivárogjon vissza a légkörbe. 

A létesítmény 80 százalékát a norvég kormány finanszírozta, ami mintegy 1,7 milliárd eurós kiadást jelent, 

és már a tárhely első használói is ismertek, így egy cementgyár és egy szemétből energiát előállító üzem küldi majd oda a cseppfolyósított szén-dioxidot.

Ugyanakkor a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás jövőjével kapcsolatban sokaknak vannak kételyei, így például a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű projektjét 2020-ban leállították Texasban, miután az nem volt gazdaságos. Világszerte pedig csupán pár tucat hasonló projekt létezik. 

Azonban a karbonkibocsátás terén eddig nem sikerült csökkenést elérni, valamint az állami támogatásoknak hála, a technológia életképessé varázsolásáról továbbra sem tettek le. A norvég állami olajtársaság, az Equinor, a TotalEnergies és a Shell által létrehozott társulás, mely a Northern Lights (Északi fény) nevet kapta, lehet az első határokon átnyúló hasonló kezdeményezés a szén-dioxid szállítása és tárolása terén – írja a Phys.org.

A cseppfolyósított szén-dioxidot a tervek szerint vezetéken 2600 méterrel a tengerfenék alatt található geológiai üregekbe vezetik majd, remélve, hogy aztán később sem szivárog el onnan.

A működését 2024-ben megkezdő létesítmény a múlt héten bejelentette az első határon túli partnereit is: a norvég műtrágyagyártó Yara egy holland gyára fogja a helyszínre juttatni az általa évente összegyűjtött 800 ezer tonna szén-dioxidot. Ugyancsak a múlt héten az Equinor és a német Wintershall Dea pedig azt közölte, hogy a Németországban összegyűjtött szén-dioxidot kívánják a Northern Lightsnál tárolni. Ennek céljából egy észak-német létesítmény és a tároló között 900 kilométeres vezeték is épülhet.

A tervek szerint a létesítmény kezdetben évi 1,5 millió tonna, a későbbiekben pedig 5-6 millió tonna szén-dioxid befogadására lesz képes. Ez azonban csepp a tengerben, az Európai Unió például 2020-ban 3,7 milliárd tonnányi szén-dioxid kibocsátásáért felelt. A kritikusok szerint azonban például az épületek szigetelésével vagy megújuló energiával a projektre költött összegből jobb eredményeket is el lehetne érni a kibocsátás csökkentése terén. 

Mi az a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás?

A szén-dioxid-leválasztás és -tárolás a hőerőművek vagy más ipari létesítmények füstjéből vegyi eljárással leválasztott szén-dioxid biztonságos tárolását jelenti, melynek eredményeként az üvegházhatású gázok elméletileg nem jutnak a légtérbe.
Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.