Gyakorlatilag Szerbiával szemben vezetnek be szankciókat – jelentette ki Ana Brnabic szerb miniszterelnök a Prva televízió műsorában. A MTI szerint kormányfő azt sérelmezte, hogy az döntésének értelmében déli szomszédunkat nem mentesítik az oroszországi kőolajimport tilalmáról szóló határozat alól.

Serbia,And,Croatia,Painted,Flags,On,A,Wall,With,Grunge
Fotó: Shutterstock

Horvátország nyíltan ellenséges országgá vált Szerbiával szemben

– jelentette ki a politikus. A szerb miniszterelnök elsősorban Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök csütörtöki prágai kijelentését nehezményezte, amely szerint Szerbia az orosz kivételével bármilyen kőolajat szállíthat Horvátországon keresztül. „Megszállottságában és őrületében Plenkovic megengedte magának azt, hogy eldöntse, a mi országunk kitől vásárolhat kőolajat” – bírálta Zágrábot a szerb kormányfő.

A kormányfő szerint minden beszerezhető kőolaj legalább 20 százalékkal drágább az orosznál, így a tilalmat Szerbia minden állampolgára megérzi, és több száz millió euróba fog kerülni.

Az Európai Unió tagállamai egyhangúlag megállapodtak az Oroszország elleni nyolcadik szankciós csomagról, amelyben kikötötték az orosz kőolaj maximális árát. Az Európai Bizottság javasolta, hogy a nyugat-balkáni országok kapjanak felmentést a korlátozások alól, de végül úgy döntöttek, erre nincs szükség.

A horvát kormányfő korábbi nyilatkozatában helytelenítette, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kötött alku miatt Szerbiának továbbra is legyen olcsó kőolaja, amely horvát kikötőbe érkezik, és az Adria-vezetéken keresztül továbbítják Szerbiába.

Már többször elmondtam, hogy Szerbia ilyen körülmények között nem ülhet meg két lovat egy fenékkel, nem lehet az az ország, amely európai perspektíváról beszél, nagy előrelépésre számít, de mindeközben nem tart tiszteletben egyetlen, Oroszország elleni szankciót sem

– mondta a horvát politikus. Aleksandar Vucic szerb elnök közben bejelentette, hogy a kőolaj behozatalának tilalmára vonatkozó döntést december elsejére halasztották.

Visszafelé sülhet el az uniós olajárplafon

Visszafelé sülhet el az orosz olaj árának korlátozása, mivel ebben az esetben Oroszország átmenetileg visszafogja termelését. A politikus kifejtette: Moszkva nem ad el olajat az ársapkát bevezető országoknak.