Magyar idő szerint este 11 órakor ér véget az elnökválasztás első fordulója Argentínában, és az exit pollok is látszanak igazolni, amit eddig is sejteni lehetett: a gazdasági mélyrepülésben lévő dél-amerikai ország polgárainak legnagyobb része a jobboldali-populista Javier Milei mellett teheti le a voksát. A tényleges eredményekre hétfőn hajnalig várni kell, hiszen Argentínában is papíron szavaznak a választók, így az eredmények összesítése 3-4 órán keresztül biztosan tart majd.
Javier Milei, a magát „anarchokapitalistaként” meghatározó, Donald Trump volt amerikai elnököt csodáló jelölt programján nem feltétlenül látszik, hogy közgazdász végzettsége van:
tervei között szerepel, hogy megszünteti a jegybankot, és a helyi valutát felváltja az amerikai dollárral.
Ami a riválisait illeti, a peronisták oldaláról Sergio Massa gazdasági miniszter indult, aki a kormányzó koalíció mérsékeltebb szárnyának a vezetője. Bár tapasztalt, és egy gazdasági válságban nagy szükség lehet a szakértelmére, az elmúlt években a háttérbe szorult a párton belül. Vele szemben az ellenzéki Juntos por el Cambio (JxC) nevű üzletbarát, konzervatív koalíció Patricia Bullrich volt biztonsági minisztert, az előző kormány tagját jelölte.
Az elnöknek ugyanakkor – bárki is legyen az – óriási gazdasági problémahalmazt kell a nyakába vennie: a vágtató infláció mellett a jegybank nettó devizatartalékai mintegy 7,6 milliárd dollárnyi veszteséget mutatnak, és a kormánynak nehézséget okoz a hazai kötvénytulajdonosok felé fennálló, egyre növekvő adósságai teljesítése. Az ország messze van attól, hogy teljesítse a 44 milliárd dolláros IMF-program feltételeit, és nem fér hozzá a nemzetközi tőkepiacokhoz sem.
Az viszont várhatóan hétfőn még nem dől el, hogy ki lesz Argentína következő elnöke. A választási szabályok szerint ugyanis a győzelemhez – ha nincs egyértelmű többsége – a szavazatok legalább 45 százalékát meg kell szereznie a jelöltnek, úgy, hogy legalább tíz százalékpontnyi különbség marad közte és az őt követő aspiráns között. Ha az említett feltételek közül egyik sem adott – és várhatóan most így lesz –, akkor második fordulót kell tartani, ahol viszont már csak a két legtöbb szavazatot kapott jelöltre lehet szavazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.