A Tholos Foundation a japán székhelyű Pacific Alliance Institute-tal és a svédországi Scantech Strategy Advisors tanácsadó céggel együttműködésben a mai napon közzétette a Safer Nicotine Works (A biztonságos nikotin működik) című szakpolitikai tanulmányát arról, hogy hogyan csökkentette sikeresen Svédország és Japán a dohányzási arányt biztonságosabb alternatív nikotintermékek bevezetésével.

A Safer Nicotine Works az orálisan adagolt nikotin és a hevített dohány dohányzási arányra gyakorolt hatásait vizsgálja Svédországban és Japánban. A tanulmány a Vaping Works (Az elektromos cigaretta működik) című jelentést követi, amely négy ország elektronikus cigarettával (vape) kapcsolatos tapasztalatait tanulmányozta. Az utóbbi azt találta, hogy az elektronikus cigarettát bevezető országokban, mint például az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Kanadában és Új-Zélandon, a dohányzási arány a globális átlag felére esett vissza.

DHL and Philip Morris operate logistics center
Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Japánban a hevített dohánytermékek bevezetése először figyelemre méltóan 30 százalék alá csökkentette a férfiak dohányzási arányát, megfordítva a korábbi stagnálást. Svédország 5,6 százalékos dohányzási rátájával egy éven belül füstmentes lesz. A dohányzás közelmúltbeli visszaesését a 2019-ben bevezetett nikotinos tasakok elterjedésének tulajdonítják.

A Tholos Foundation által végzett kutatás szerint a fogyasztók mindkét országban biztonságosabb alternatívákra térnek át. A döntéshozók kulcsszerepe abban rejlett, hogy biztosítsák, hogy ezek az alternatívák elérhetők és életképesek legyenek. Az adatok megerősítik, hogy a biztonságosabb nikotin jelentősen segíti a dohányzásról való leszokást. A biztonságosabb nikotintermékekkel, mint amilyen az elektromos cigaretta, a hevített dohány, a nikotinos tasakok és a snüssz, a dohányzás aránya gyorsan csökken.

Svédország és Japán tapasztalatai, akárcsak az Egyesült Királyságban, Kanadában, Új-Zélandon és Franciaországban, azt igazolják, hogy ha az emberek biztonságosabb termékekhez férnek hozzá, hatalmas számban választják azokat. Most már rendelkezésünkre állnak azok az eszközök, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy felvegyük a káros magas dohányzási arányok elleni küzdelmet: a kormányoknak szerte a világon támogatniuk kell polgáraikat, hogy jobb választást hozzanak

– mondta az eredményeket kommentálva a Tholos Foundation alelnöke, Lorenzo Montanari.

A dohányzási arányok csökkentésében elért svéd és japán siker rávilágít az átfogó dohányzásszabályozási stratégiák hatékonyságára. A közegészségügy előtérbe helyezésével szabályozták az alternatív nikotintartalmú termékeket. Svédország és Japán tapasztalatai kulcsfontosságú tanulságokkal szolgálnak a dohányzás visszaszorítását és a dohányzásmentes alternatívák ösztönzését célzó nemzetek számára. A biztonságosabb alternatív nikotintartalmú termékekhez való hozzáférés lehetővé tételével, valamint megfelelő szabályozások bevezetésével az országok jelentős mértékben javítják a közegészségügyi eredményeket.