BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mesterséges intelligencia: Oroszország olyat fejleszt, amire csak egy maroknyi állam vállalkozott a világon

Oroszország jelentősen javíthat a nemzetközi rangsorban elfoglalt jelenlegi pozícióin az évtized végére a mesterséges intelligencia terén. A Sberbank vezérigazgató-helyettese szerint az ország saját mesterséges intelligencia nyelvi modellt fejleszt, amit csupán maroknyi állam végez a világon.

Oroszország saját generatív mesterséges intelligencia (MI) algoritmusokat fejleszt. A Sberbank első vezérigazgató-helyettese szerint a tehetséges fejlesztőknek köszönhetően Oroszország a nyugati szankciók ellenére is javíthatja pozícióját a technológiai versenyben az évtized végére.

Ai,Generate,Concept.,Artificial,Intelligence,Content,Generator,Tool.,Computer,Chip, mesterséges intelligencia,
Oroszország saját generatív mesterséges intelligencia (MI) algoritmusokat fejleszt / Fotó: Shutterstock

Oroszország jelenleg a brit Tortoise Media globális MI-indexe szerint 83 ország közül a 31. helyen áll a technológia bevezetése, innovációja és befektetései alapján, jóval lemaradva nemcsak az Egyesült Államok és Kína, hanem a BRICS-tagországok közül India és Brazília mögött is.

Alekszandr Vedyakhin szerint 

Oroszországnak mindössze 6–9 hónapos a lemaradása az élenjáró Egyesült Államokhoz és Kínához képest úgy, hogy közben szankciók sújtják.

A Sberbank élen jár a mesterséges intelligencia fejlesztésében Oroszországban – nyilatkozta Vedyakhin a Reutersnek. Sőt, a pénzügyi vezető szerint ez kifizetődő lesz. „Meggyőződésem, hogy Oroszország 2030-ra jelentősen javíthat a nemzetközi rangsorban elfoglalt jelenlegi pozícióin.” Mint mondta a fejlesztések előrehaladottak, amiket a szabályozás is támogat.

Vedyakhin ugyanakkor tisztázta, hogy Oroszország nem fog versenyezni az Egyesült Államokkal és Kínával az óriási adatközpontok építésében, hanem a Meta Llamához hasonló mesterségesintelligencia-modellek fejlesztésére összpontosít.

„Úgy vélem, hogy minden olyan országnak, amely függetlenként tekint magára a világ színpadán, rendelkeznie kell saját nagy nyelvi modellel” – mondta Vedyakhin. 

Oroszország azon tíz ország közé tartozik, amely saját nemzeti generatív MI-modelleket fejleszt.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán jelentette be, hogy országa a BRICS-partnerekkel és más államokkal együtt ilyen technológiát fejleszt.

Vedyakhin szerint Oroszországban azért van hatalmas potenciál, mert az állam támogató szabályozással segíti az iparágat: a fejlesztők és a vállalatok szabad kezet kapnak a kísérletezésre. Sőt, pont ez segíti abban is, hogy a két éve a sorozás elől külföldre menekült informatikusok közül többen hazatértek. Európa pedig pont a túlzott szabályozás miatt kerül majd versenyhátrányba.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.