BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétéves lett a ChatGPT, az amerikai GDP-ben mérhető hatással van a világunkra

A generatív mesterséges intelligencia legismertebb terméke 2022 novemberének végén látta meg a napvilágot, és már két év alatt mélyreható változásokat idézett elő nem csak a tőkepiacokon, de az élet sok más területén is. A ChatGPT megjelenése óta új név került a világ legértékesebb cégeinek listájának élére, és egy akkora tőzsde rali bontakozott ki, amelyre csak kevesen számíthattak.

Majdnem napra pontosan két évvel ezelőtt vált elérhetővé az interneten az OpenAI a maga nemében igazából elsőnek tekinthető, az egész világot megdöbbentően kompetens generatív mesterséges intelligenciája (MI), a ChatGPT, melytől sokan azt várták és várják a mai napig is, hogy alapjában formálja majd át a világunkat.

ANKARA, TURKIYE - JULY 11: In this photo illustration, the ChatGPT icon is displayed on a mobile phone screen in Ankara, Turkiye on July 11, 2024. Didem Mente / Anadolu (Photo by Didem Mente / ANADOLU / Anadolu via AFP)
A ChatGPT társadalmi hatását nehéz lett volna előre jelezni / Fotó: AFP

A ChatGPT mint a változás hírnöke

Az tagadhatatlan, hogy a ChatGPT 2022. november végi megjelenése óta az élet bizonyos részeiben alapvető változásokat kényszerített ki, a legszembetűnőbb talán az oktatás helyzete: mióta a generatív MI-k, melyek szinte tökéletesen fogalmaznak, a világ minden tudásával fel vannak vértezve, és ingyenesen, korlátlanul elérhetők minden diák számára, valósággal berobbantak a köztudatba, nyilvánvalóvá vált, hogy esszéket feladni nem a legjobb mérce a nebulók tudásának felmérésére, valamint az is, hogy amelyik pedagógus biztosra akar menni, az visszatér a papíralapú számonkérésekhez.

Hasonlóan transzformatívnak tekinthető ugyanakkor a ChatGPT a tőkepiacok számára is.

Ennek belátásához elég az Nvidia árfolyamára tekintenünk: a korábban a legtöbbek által csak videókártya-gyártóként ismert cég értéke az elmúlt két évben 731 százalékkal ugrott meg, gyakorlatilag csupán annak köszönhetően, hogy csipjei a versenytársakéinál sokkal hatékonyabban tudják futtatni a generatív MI-k működéséhez szükséges programokat. Az Nvidia az elmúlt 24 hónapban nemcsak saját szektorális versenytársait, az AMD-t és az Intelt körözte le, hanem gyakorlatilag a teljes amerikai piacot is: Jensen Huang cége az elmúlt napokban a 3,62 ezermilliárd dollárt is elérte , ezzel a teljes parkett legnagyobb cégeként tekinthetett magára, megszorongatni ezen a listán pedig az elmúlt hónapokban kizárólag az Apple és a Microsoft tudta.

A generatív MI hatása a tágabb tőkepiacon is érzékelhető: az S&P 500 index 49 százalékkal emelkedett 2022 novemberének vége óta, a technehéz Nasdaq 100 pedig 76 százalékot ralizott az elmúlt két évben, javarészt a mesterséges intelligencia ellentmondást nem tűrő felfutásának következtében.

A Bloomberg számításai szerint az MI-forradalom kirobbanása óta az Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon, Meta, Alphabet alkotta hatos 8 ezermilliárd dollárral tudta növelni együttes értékét. Ekkora értéket a teljes magyar gazdaság 38 év alatt állít elő, a 8 ezermilliárdos összeg pedig már az amerikai GDP-hez is mérhető, annak 29 százalékának felel meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.