Donald Trump amerikai elnök beiktatása óta megszaporodtak a piaci pletykák egy esetleges mar-a-lagói egyezményről, mely az amerikai feldolgozóipar versenyképességének erősítése és ezzel párhuzamosan a külkereskedelmi egyenleg kiegyensúlyozása érdekében a dollár összehangolt leértékelését célozná meg, hasonlóan az 1985-ös Plaza-egyezményhez.
Mint az a Financial Times összefoglalójából kiderül, számos tényező szól egy ilyen egyezmény ellen, ám a gondolat mellett is szólnak érvek, és egyáltalán nem elképelhetetlen, hogy a Trump-adminisztráció szeretné a globális pénzügyi és kereskedelmi térképet is átrajzolni.
Szemben Trump első ciklusával, az elnök most nem fél a tőzsdék esésétől, és a sikert sem azok emelkedésében méri, miközben Scott Bessent pénzügyminiszter tavaly, de már az elnökválasztás után beszélt arról, hogy szívesen lenne része a Bretton Woods-i rendszer újragondolásának.
Azonban mindezzel párhuzamosan a dollár kiemelt státuszával, tartalékvaluta-helyzetével kapcsolatban is merültek fel ismét kételyek. Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurogroup vezetője is nyíltan beszélt
az euró lehetséges nagyobb szerepéről a nemzetközi devizatartalékokban.
Nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy a dollár hegemóniáját már sokszor temették, ám a befektetők szerint annak továbbra sincs hiteles alternatívája. A jegybanki tartalékokban szereplő államkötvények állománya erre jó példa, hiszen míg az Egyesült Államok adóssága 28 ezermilliárd dollár tesz ki, addig a német államadósság, mely az eurózóna biztonságos menedékeként szerepel, mindössze 1800 milliárd dollár – jegyzi meg a Financial Times.
Ezen a leendő német kormány adósságból finanszírozott élénkítése és akár a közös uniós hitelfelvétel is változtathat valamelyest, és pénzügyi elemzők is egyre gyakrabban beszélnek a dollár hanyatlásáról, de a nagyságrendbeli különbség továbbra is óriási.
A Hivatalos Monetáris és Pénzügyi Intézmények Fórumának (OMFIF) tanulmánya is arra hívja fel a figyelmet, hogy bár Trump lépései némiképp gyengíthetik a dollár dominanciájának alapjait, annak mindezek ellenére sincs alternatívája.
Bár egy gyorsabban növekvő európai gazdaság növekvő biztonságos eszközállománnyal növelheti az euró szerepét, a dollár letaszítása a nemzetközi pénzügyek trónjáról a távolba vész. Azonban a kiszámíthatóság és megbízhatóság – melyek alátámasztják a dollár helyzetét – aláaknázása sem az Egyesült Államoknak, sem a dollár globális helyzetének nem használ. Az, hogy ebből az eurózóna ennyit tud profitálni, már más kérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.