BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump ismét átnyúl Európa feje felett, Brüsszel tehetetlen

Az amerikai elnök a titkosszolgálati főnökét küldte el Svájcba, hogy tárgyaljon az oroszokkal az Északi Áramlat újraindításáről. Trump pontosan tisztában van azzal, hogy az ütőkártyák az ő kezében vannak az amerikai fegyverszállításoknak kiszolgáltatott ukránokkal szemben.

Botrányos jelenetek, nyílt veszekedés közepette zárult Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Fehér Házban, Washingtonban tartott tárgyalása Donald Trump amerikai elnökkel. A sajtó, az elemzők egyből elkezdtek spekulálni, hogy kiknek milyen hátsó szándékaik lehettek, és mekkora lehet az esélye ezek megvalósulásának. 

Trump Zelenszkije
Trump és Zelenszkij – az amerikai elnök ismét átnyúlt Európa és Ukrajna felett / Fotó: AFP

Egy ilyen szál például az is, hogy a világpolitikai események miként hatnak az amerikai titkosszolgálatoknál, a hadseregnél folyó csendes tisztogatásra, az azoktól való megszabadulásra, akik eme szolgálatok politikamentességére rácáfolva állítólag tolták a demokraták, a Biden-kormányzat szekerét.

Az amerikai elnök a hét végén Richard Grenell, az amerikai hírszerzés megbízott igazgatója Svájcba küldésével jelezte, hogy ismét átnyúlhat az EU feje felett, és az oroszokkal közösen újra beüzemeltetheti a felrobbantott Északi Áramlat 2.-t. Források szerint a csővezetékeket üzemeltető Nordstream 2 AG székhelyén Matthias Warniggal, a „Stasi-spion és Putyin-barát” konszernelnökkel tárgyalt az állítólag mit sem sejtő németek orra előtt.

A diplomáciai tragédia, és ami mögötte van

Trump „tiszteletlenséggel” (disrespectful behavior) vádolta meg a vendéget. Ez az angol szó Amerikában nagyon nagy súlyú, kivételes esetekben alkalmazzák. Trumpot alelnöke, J. D. Vance mellett Rubio külügyminiszter is jelenlétével támogatta. Ukrán részről az elnöki irodát vezető Andrij Jermak, Andrij Sybiha külügyminiszter és Ukrajna washingtoni nagykövete, Okszana Markarova bukkant fel az Ovális Irodában tartott találkozón.

Zelenszkij keménykedő kísérlete kudarccal végződött, amit Markarova kezébe temetett arca is kifejezett. 

Maga emberek millióinak életét, a harmadik világháborút kockáztatja. És amit tesz, az nagy tiszteletlenség ezzel az országgal (USA) szemben

– riposztolt Donald Trump. Ukrajna az USA támogatása nélkül elveszti a háborút, fenyegetőzött. „Az Ön kezében nincsenek kártyák”, emiatt a házigazdák több szerénységet, kompromisszumkészséget várnának el – próbálta helyre tenni az ukrán elnököt. Aztán a házigazda gyakorlatilag kidobta Zelenszkijt. 

Elmaradt a kulcsfontosságú „ásványkincseket, gyárakat, kikötőhasználati jogokat – amerikai védelemért, fegyverekért, pénzért” amerikai–ukrán nagy keretmegállapodás aláírása is. Amelynek része lett volna a pénzmozgásokat koordináló beruházási alapról szóló, szintén alá nem írt megállapodás. Ezzel kétségessé vált az USA bármilyen további segítsége Ukrajnának, amit a hét végi 17+1 londoni Ukrajna-támogató konferencia igyekezett ellensúlyozni.

Moszkva szerint meg kellett volna állapodni 2022-ben

Európa támogatása kulcsfontosságú, ha Zelenszkij tovább akarja folytatni az egyre kilátástalanabb fegyveres harcot. Moszkvában többször emlékeztettek az időfaktorra, abban az értelemben, hogy

ha 2022-ben Isztambulban a kezdeti tárgyalásokon megállapodtak volna, a jelenlegi területveszteségek nagy része elkerülhető lett volna.

Most a még közelinek látszó tárgyalásos végelszámolás ismét a jövő ködébe veszett.

Ukrajnának az amerikai támogatás roppant fontos lett volna egy olyan időszakban, amikor a béke kilátásait nagymértékben rontják Zelenszkij egymásnak ellentmondó, egészében véve kevésbé konstruktív megnyilvánulásai, Európa gyengesége, szétszórtsága, Amerika Kínára, a Csendes-óceán nyugati övezetére való összpontosítása.

Trumpnak gyanúsan jól jött a szakítás, megkönnyítette annak a stratégiai külpolitikai vonalnak az érvényesítését, amelyet J. D. Vance alelnök fogalmazott meg: 

Európa, Ukrajna leértékelődött az amerikai vezetés számára. 

Trump vámháborús céljai is ennek vannak alárendelve. Európa jelentősebb országai (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország) Zelenszkij pártját fogták, gyaníthatóan nem a fehér házi botrány miatt, hanem jól felfogott politikai alapérdekből.

Ukrajnának kellenek az amerikai fegyverek, Trump van döntési pozícióban

Egyes kulcsfontosságú fegyverrendszereket, például a leghatékonyabbnak elismert 

  • MIM-104-es Patriot mobil lég- és rakétavédelmi rendszer Ukrajnának szállított változatait csak Amerika gyártja. 
  • De Javelin páncéltörő rakétát is kizárólag az amerikaiak, a Raytheon és a Lockheed Martin, állítanak elő. 
  • Ide sorolható a HIMARS GPS-célra vezetésű rakéta-sorozatvetője, amely gyakorlatilag a teljes sorozatvetőrakéta-arzenál indítására alkalmas, a taktikai ballisztikusrakéta-osztályba sorolható ATACMS-ig. Ezt a fegyverrendszert is a Lockheed Martin gyártja.

Az amerikai támogatás megszakítása súlyosan érintheti Ukrajnát, annál is inkább, mert

a Kreml nem adja jelét, hogy lassítaná a harcok intenzitását, vagy gesztusokat tenne a béke irányába. 

Moszkvában emlékeztetnek rá, hogy ha 2022. március elején az isztambuli ukrán–oroszországi béketárgyalások nem fulladnak kudarcba, a jelenlegi legjobbnál is jobb feltételekkel zárhatták volna le a konfliktust.

Nem érdeke a NATO-nak sem a Washington–Európa (Brüsszel) viszony további éleződése, Ukrajna radikalizálódása. Mark Rutte NATO-főtitkár szokatlanul határozottan szólította fel Zelenszkijt, hogy rendezze kapcsolatait a Fehér Házzal. Rutte higgadtsága, határozott szavai éles ellentétben állnak Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főnökének reagálásával, aki már az EU mint a „szabad világ” vezetője posztra kacsingat. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.