BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ígéretek és veszélyek éve az idei az európai-amerikai üzleti kapcsolatokban

Az AmCham a feszültségek, Párizs a konyak miatt aggódik. A vámháború hatásai a transzatlanti üzleti kapcsolat egészére átgyűrűzhetnek.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között kirobbant vámháború nem csupán a világ legnagyobb kereskedelmi kapcsolatát veszélyezteti, hanem a teljes, évi 9500 milliárd dollár értékű transzatlanti üzletet is, amelyből csak kétezermilliárd dollárt tesz ki az áru- és szolgáltatás-kereskedelem. (Egy dollár 367,9 forint.) A vámháború továbbgyűrűző hatásai a befektetéseket is károsíthatják – figyelmeztetett az európai Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham EU), amelynek több mint 160 tagja van, köztük olyan óriásvállalatok, mint az Apple, az ExxonMobil és a Visa.

Az AmCham szerint azonnal fel kell függeszteni az ESG-vel kapcsolatos irányelveket. vámháború
Az AmCham EU aggódik, hogy a vámháború hatásai átgyűrűznek a transzatlanti üzleti kapcsolatok egészére / Fotó: Philippe Sautier / Európai Parlament 

Az AmCham EU 2025-öt az ígéretek és a veszélyek évének tekinti, miután Washington vámokat vetett ki az alumínium- és acélimportra, amire az EU viszontvámokkal válaszolt, Donald Trump elnök pedig 200 százalékos vámmal fenyegette meg az uniós borokat és szeszes italokat.

Trumpnak a nagy amerikai áruforgalmi deficit fáj, de arról elfeledkezik, hogy 

a szolgáltatások terén az Egyesült Államoknak van többlete.

Ez az Európai Bizottság adatai szerint 109 milliárd euró volt 2023-ban, miközben az áruforgalmi deficit 157 milliárd. (Egy euró 399,8 forint.) A különbség ugyan jelentős, de nem olyan nagy, hogy az Egyesült Államok „kifosztását” jelentené.

A vámháború a befektetéseket is veszélyezteti

Az AmCham szerint a kereskedelem csak az egyik része a transzatlanti üzleti együttműködésnek, az igazi mérce a beruházás. „A közvélekedéssel ellentétben a legtöbb amerikai és európai befektetés egymás felé áramlik, nem pedig az alacsonyabb költségű feltörekvő piacokra” – idézte a szervezet jelentését a Reuters.

Az amerikai cégek külföldi leányvállalatainak európai értékesítése négyszerese az Európába irányuló amerikai exportnak, az európai leányvállalatok amerikai értékesítése pedig háromszorosa az európai kivitelnek.

USA Trade Tariff - EU - China - Canada - Mexico - Photo Illustration vámháború
Az amerikai és európai cégek értékláncai is összekapcsolódtak / Fotó: NurPhoto via AFP

Az AmCham figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi konfliktus tovagyűrűző hatásai károsíthatják ezeket a szoros kapcsolatokat. A vállalaton belüli forgalom Írország kereskedelmének mintegy 90, Németországénak pedig a 60 százalékát teszi ki.

A jelentés vezető szerzője, Daniel Hamilton szerint ez visszaeshet, és fennáll annak is a kockázata, hogy átterjed a negatív hatás az összes többi csatornára, így 

  • a szolgáltatáskereskedelemre,
  •  az adatáramlásra 
  • vagy az energiára is, 

mivel Európa függ az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) importjától.

Arra is emlékeztetett, hogy összekapcsolódnak az amerikai és az európai vállalatok értékláncai, hogy globálisan versenyképesek legyenek. „Az elszigetelt beruházások hatástalanok lennének” – vélekedett.

Franciaország elkerülné a további vámokat

Francois Bayrou francia kormányfő a hét végén tárgyalásokat sürgetett a további kölcsönös vámok elkerülése érdekében. Szerinte az EU már valószínűleg azzal is hibát követett el, hogy válaszképpen célba vette az amerikai whiskey-t, erre érkezett ugyanis az európai alkoholt érő fenyegetés.

ELECTION-EUROPE-UDF
Francois Bayrou francia kormányfő (középen) Pekingbe is ellátogat, hogy rendezze a konyakvitát / Fotó: AFP

Történtek-e hibás lépések? Igen, valószínűleg, mert a Kentucky bourbon felkerült a listára, mintha kereskedelmi fenyegetést jelentene

– nyilatkozta a France Inter rádiónak. Szerinte Brüsszelben csak elővették a régi terméklistát, de nem ellenőrizték vagy módosították, pedig kellett volna.

Trump fenyegetése aggasztja az exportra támaszkodó európai szeszipari vállalatokat, köztük a francia konyakgyártókat, amelyeket már Peking is vámokkal sújtott a kínai elektromos autókra kivetett uniós büntetőtarifák miatt.

Bayrou múlt pénteken találkozott a konyakgyártókkal, és reményét fejezte ki, hogy Kínával és az Egyesült Államokkal is sikerül rendezni a vitákat. A francia kormányfő a konyakügy megoldása érdekében Pekingbe is ellátogat, de a tárgyalások időpontját még nem jelentették be – emlékeztetett tudósításában a Reuters.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.