Donald Trump amerikai elnök fenyegetése, miszerint 200 százalékos vámot vet ki az Európából származó alkoholra, súlyos csapást mérne a kontinens italgyártóira. A vámháború ilyen eszkalálásának egy valószínűtlen haszonélvezője lehet: a küszködő söripar.
Az elnök csütörtökön jelentette be, hogy célba veheti a Franciaországból és más európai országokból származó bort, pezsgőt és más alkoholtartalmú italokat, miután az Európai Unió a korábbi vámjaira válaszul az amerikai whiskyre kivetett importadó visszaállításáról döntött.
Ha egy ilyen 200 százalékos vám életbe lép, az szó szerint eltörölhetné néhány európai italgyártó teljes globális nyereségét – nyilatkozta Trevor Stirling, a Bernstein ügyvezető igazgatója és európai italelemzője a CNBC-nek.
A lépés valószínűleg a francia Rémy Cointreau szeszesital-gyártót érintené a leginkább,
amely globális értékesítésének mintegy harmadát bonyolítja le az Egyesült Államokban – mondta Stirling, megjegyezve, hogy a piacok jelenleg nem tudják még teljes mértékben beárazni a javasolt vámok hatását.
A Pernod Ricard, a Rémy Cointreau és a Davide Campari bor- és szeszipari cégek részvényeinek értéke mindenesetre több mint 3 százalékkal gyengült csütörtökön, és az utóbbi kettő pénteken is esett. Az LVMH, amely többek között a Moet & Chandon és a Hennessy tulajdonosa, pénteken rövid időre pozitívba fordult, mielőtt ismét a pirosba csúszott.
Stirling arra is felhívta a figyelmet, hogy
a vámtétel szokatlanul magas a más országokkal és ágazatokkal szemben alkalmazottakhoz képest.
„Az ember megtanulta, hogy soha ne becsülje alá a Trump-kormányzatot” – jegyezte meg.
Az illetékek részét képezik Trump szélesebb körű elképzelésének, hogy a globális termelést az Egyesült Államokba helyezze át – ezt a stratégiát azonban sok elemző megkérdőjelezi, különösen a termelésspecifikus ital- és luxuságazatokban.
„A prémium szeszes italok és borok értékesítésénél számít a származás: a konyaknak Cognacból, a pezsgőnek Champagne-ból kell származnia, és így tovább. Ennek következtében ez nem az a kategória, amellyel a Trump-kormányzat ösztönözni fogja a hazai termelést – írta jegyzetében Chris Beckett, a Quilter Cheviot vezető részvénypiaci elemzője.
Mindazonáltal a javaslatok áldást jelenthetnek az amúgy is erősen lokalizált söripar számára, amely az elmúlt negyedévekben nyomás alatt volt a csökkenő eladások és a változó fogyasztói szokások közepette.
„A sör egyszerűen nincs a célkeresztben. A sör jelenleg a stabilitás szigetének tűnik” – vélekedett Stirling.
A többek között a Budweisert, a Coronát és a Stella Artois-t birtokló AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója, és Michel Doukeris vezérigazgató a múlt hónapban azt nyilatkozta a CNBC-nek, hogy a vámok hatását korlátozottnak látja, tekintettel a magas szintű hazai termelésre.
Dolf van den Brink, a Heineken vezérigazgatója is viszonylag kezelhetőnek minősítette még februárban a javasolt amerikai vámokat, beleértve a sörösdobozokban használt alumíniumra vonatkozót is.
A söripar tőkeigényes és nagyon lokális. Ez olyan iparág, amely kevésbé érzékeny a nemzetközi kereskedelmi forgalom zavaraira
– emlékeztetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.