BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország azt sugallja, hogy nincs háború – Moszkvában azért eléggé érződik 

A hétköznapi életben nem sok jele látszik annak, hogy Oroszország háborúban áll. Moszkva lakossága azonban panaszkodik az inflációra. A Kreml állami beruházásokkal próbálja meg gyorsítani a gazdasági növekedést, a 21 százalékon álló jegybanki alapkamat azonban erős kérdéseket vet fel ennek hatékonyságával kapcsolatban – helyszíni tudósítónk riportja.

Moszkva nem hisz a könnyeknek – szól a régi szovjet film címe, és valóban az orosz fővárosban nem érződik a háború. Legfeljebb az árakban. A benzin és a gázolaj literenkénti ára – köszönhetően az erős rubelnek, 70-90 rubel között van, de kutanként más (a rubelt durván néggyel kell megszorozni, hogy megkapjuk a forint-árat), helyszíni tudósítónk tapasztalatai szerint az egyik legolcsóbb a Lukoilnál. 

Moszkva szupermarket
Moszkva egyelőre nem érzi a háborút, bár az infláció 10 százalék fölött van / Fotó: AFP

Az árak a budapesti szinten vannak, az áruválaszték viszont sokkal nagyobb. A Gyelavoj Peterszburg (Üzleti Pétervár) felfigyelt a finn Yle tv-társaság riportjára, amely svájci, argentin sajtokat láttatott a nagyváros boltjaiban. Tudósítónk tapasztalata szerint a Kremltől egy jó kőhajításnyira lévő Ritz-Carlton szálloda mellett száz méterre a csemegeboltban méregdrága francia pezsgők, olasz borok várják a módos vevőket. A belvárosban az árak csillagászatiak, a külvárosok felé haladva csökkennek. Moszkván nem érezni, hogy háborúban állnak gyakorlatilag az ANZUS-sal, Japánnal, Dél-Koreával kibővült Nyugattal. Pedig a statisztikai hivatal adatai aggasztó irányzatot tükröznek.

Nő az infláció, csökkennek a költségvetés bevételei

A helyiek panaszkodnak a drágaságra, az inflációra, amely 2025 első hónapjaiban tíz százalék fölé ugrott – a tetőzést májusra várják. Az orosz jegybank hónapok óta nem engedi lejjebb az április végén változatlanul hagyott, rendkívül magas és a piacgazdaságokban hatalmas fékezőerőt kifejtő 21 százalékos meghatározó kamatlábat. Legközelebb a bank június 6-án tart kamatdöntő tanácskozást. A csökkenő olajárakkal apad a kincstár bevétele is. 

  • Miközben a nyugatiak még arról vitatkoznak, hogy mi legyen a Krímmel, valamint az Oroszországba betagosított négy délkelet-ukrajnai nagymegyével, Moszkva már gazdasági integrálásukon dolgozik. 
  • A geológusok nagy erőkkel dolgoznak egy szövetségi projekten, amelynek már a címe is árulkodó: „Geológia: a legendák születése”. 
  • Lelőhelyek tucatjait nézik át, a hangsúly a volfrámon, grafiton, lítiumon, mangánon, molibdénen, titánon és az uránon – nyilatkozta Alekszandr Kozlov, a természeti kincsek minisztere. 

Ennek a döntésnek a gazdasági oldal mellett vannak komoly politikai-nemzetbiztonsági vonatkozásai is, amelyeket nemcsak Brüsszelben, az EU-tisztviselők, hanem Pekingben a kínai vezetés szakemberei is alapos gyanakvással követnek, figyelnek. Nemcsak azért, mert Oroszország, saját forrásai szerint Kína után a világ második legnagyobb ritkafém-készleteivel rendelkezik Kína után, hanem azért is, mert 

Donald Trump amerikai elnök, hivatalos források szerint érdeklődést mutat a projekt iránt. 

Moszkva állami beruházásokkal élénkítené a gazdaságot

Moszkva építkezésekkel, állami beruházásokkal is igyekszik lendíteni a gazdasági növekedésen, új munkahelyeket teremtene. Így például új metróvonal építésébe kezdtek, mint április végén Szergej Szobjanyin, a rokonnép, a hanti-manysik földjéről érkezett moszkvai főpolgármester jelezte. A Rublevo-Arhangelszkij vonalon új szakaszt építenek, de az állomások már nem a moszkvai belvárosi nagy metróállomások roppant drága, elképesztő pompával megépített hivalkodó stílusában, hanem az egyszerűbb, olcsóbb kivitelben készülnek.

A Metro Station in Moscow
Régi metróállomás Moszkvában – az úja már szerényebbek lesznek / Fotó: NurPhoto via AFP

A 13 millió lakosú Moszkva metróvonalainak hossza 466,6 kilométer, 271 metróállomással. Az új Moszkva felhőkarcolóival, kereskedelmi-banki központjaival legközelebb a Presznyenszkij kerületnél húzódik a történelmi Moszkva, a Vörös tér, a Kreml, az Új Arbat sugárút meghatározta belvároshoz, amelynek utcái még mindig a késői XVIII–XIX–XX. századi cári, majd a korai, lenini-sztálini Moszkvát idézik fel. 

A Mester és Margarita – a Kreml a párhuzamok ellenére nem akadályozta meg a bemutatót

Azt a Moszkvát amely rejtélyes, sokértelmű. Akárcsak a nagy kasszasikert hozó Bulgakov-regény, a Mester és Margarita legújabb filmfeldolgozása. Csak tavaly volt a hivatalos bemutató, pedig négy éve forgatták a filmet, amelyben a Hollywoodban is népszerű August Diehl német színész játssza az Ördögöt, a hangsúlyozottan külföldi Wolandot a késői húszas évek Moszkvájában. A filmet oroszországi magánforrásokból finanszírozták és a szereplők túlnyomó többsége is orosz. Egyes elemzők szerint azért is jó a film, mert 

párhuzamot sugall a történet abszurditása és a jelenlegi Putyin-rendszer között. 

A Kreml közeli média bírálta is a filmet, azonban a hatóságok a bemutatást nem akadályozták meg. A mai világhoz alkalmazkodva, főként a filmekre szakosodott tv-csatornákon lehet megnézni, vagy kikölcsönözni. Az NTV oroszországi csatornán idén januárban lehetett látni.

Újra megjelentek a vörös zászlók

Oroszország, szakítva a Nyugattal, most önazonosságát, gyökereit keresi. Ennek egyik érdekes, ellentmondásos eleme a hitleri fasizmus feletti győzelem 80. évfordulója megünneplésére készülő főváros, a Putyin-rendszerrel rokonszenvező értelmiségiek útkeresése. Nagy teret kap a lenini-sztálini „korai” szocialista út, annak reneszánsza és a ma is időszerű antifasizmus. Április végének egyik, nyári meleget hozó éjszakáján lezárták a belváros egy részét és megtartották a május 9-i katonai díszszemle főpróbáját. Elvben ebben a kerületben a vörös lobogók kitűzése csak a május 9-i Győzelem Napi ünnepségekkel kapcsolatban engedélyezett. De már április végén a Novij Arbat sugárúton megjelentek a vörös zászlós ünnepi díszítések.  

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.