A kockázatitőke-ipar új generációja nehéz időszakot él át. Miközben az olyan nagyágyúk, mint a Sequoia Capital vagy az Andreessen Horowitz továbbra is jelentős forrásokat vonzanak, a kisebb, újonnan induló alapok egyre nehezebben találnak befektetőket. A helyzet különösen aggasztó, hiszen a teljes VC-piac gerincét éppen ezek a kisebb szereplők adják, eltűnésük pedig az amerikai startup-szektor összeomlásához is vezethet – írta a Bloomberg.
A problémák gyökere részben a magas kamatokban és a gazdasági bizonytalanságban keresendő, ami miatt a hagyományos befektetők – családi irodák, vagyonos magánszemélyek – visszavonulót fújtak.
Emellett az egyetemek és alapítványaik is pénzügyi nyomás alá kerültek az amerikai kormány és republikánus képviselők részéről, ami tovább szűkítette a lehetséges tőkeforrásokat.
Különösen nehéz helyzetbe kerültek az úgynevezett „feltörekvő kezelők”, vagyis azok az alapkezelők, akik legfeljebb három alapot indítottak eddig:
A legtöbb új alapkezelő csendben tűnik el a színről, miközben hónapokig, akár évekig próbálnak forrást szerezni – sikertelenül. Egy ritka kivétel a Countdown Capital volt, amely nyilvánosan bejelentette megszűnését, elsősorban az óriásalapokkal való kilátástalan versenyre hivatkozva. De még a nagyobb szereplők közül is egyre több kénytelen leállítani vagy csökkenteni alapjaik méretét – ilyen volt például a Foundry Group vagy a Tusk Venture Partners, amelyek már új alap indítása nélkül zárják le tevékenységüket.
A régebbi, bejáratott nevek előnyben vannak: számukra a „biztonságos menedék” szerepét tölti be a piaci instabilitás. Mint azt Earnest Sweat, a Swimming with Allocators podcast műsorvezetője is megjegyezte, a márkák és a kapcsolatrendszer továbbra is mágnesként vonzzák a lehetőségeket.
A gondokat tovább súlyosbítja, hogy a tőkét biztosító intézményi befektetők – például egyetemek, alapítványok – is egyre szűkösebb helyzetbe kerültek.
A tőzsdei bevezetési hullám lelassulása, valamint a startupok hosszabb ideig történő privát státusza miatt ezek a befektetők sok esetben már túlságosan kitettek a kockázatitőke-befektetéseknek – megtérülés nélkül.
A PitchBook becslése szerint azok közül az első alapos menedzserek közül, akik 2019 és 2021 között indították el alapjaikat, nagyjából 250 nem tud majd második alapot indítani. És ez a jóslat még a jelenlegi, még kiszámíthatatlanabb politikai-gazdasági környezet előtt született.
A következmények messze túlmutatnak az egyes alapkezelők sorsán. Charles Hudson, a Precursor Ventures vezetője szerint a diverzitás is veszélybe került: a 2019–2022 közötti időszakban rekordmennyiségű, alulreprezentált hátterű befektető jelent meg az iparágban, többségük új alapok révén. Most ezek az új belépők a legsebezhetőbbek – sokan közülük éppen a járvány alatti túlárazott piacon fektettek be, és mára forráshiánnyal küzdenek.
Mindezek ellenére vannak bizakodó hangok is. Marco DeMeireles, az újonnan alakult Ansa Capital társalapítója szerint éppen a most induló alapok vannak előnyben: ők elkerülték a nullakamatos időszak túlárazott befektetéseit, és reális értékeltség mellett építhetik fel portfóliójukat. Társa, Allan Jean-Baptiste úgy fogalmazott: a túlélés kulcsa a teljesítmény. „A portfóliódnak jól kell szerepelnie, különben az alapod nem marad fenn.”
Balogh Petya: a vámháború hatalmas lehetőségeket teremt
A kereskedelmi háború rég nem látott mértéket öltött a váratlan amerikai hátraarc előtt, ez pedig földbe döngölte a részvénypiacokat a világ szinte minden pontján. Hogyan hat a vámháború a startupokra, milyen cégekben látja a lehetőséget jelenleg a kockázati tőke, és miért nyerhet hatalmasat a világrend átalakulásán Európa? Balogh Petya startupper, a STRT Holding vezérigazgatója volt a VG Exkluzív vendége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.