BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Brexit után: hatalmas tétje van a hétfői csúcstalálkozónak – a fiatalok jövője

A brit kormány EU-főtárgyalója szerint intelligens, ellenőrzött megoldás körvonalazódik az Európai Unióval folyó tárgyalásokon a fiatalok kölcsönös mozgási szabadságáról. A Brexit óta először lesz csúcstalálkozó Londonban.

A brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta először hivatalos kétoldalú brit-EU csúcstalálkozót tartanak hétfőn Londonban. Az eseményen jelen lesz Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az uniós tagországok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetője is.

Bank of England, London
Egyesült Királyság, Nagy-Britannia
jegybank, Brexit
Brexit után: nagyon léphetnek előre a tárgyaló felek / Fotó: Shutterstok

Nick Thomas-Symonds, a munkáspárti brit kormány miniszteri rangú EU-főtárgyalója a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában megerősítette azt a kormányzati álláspontot, hogy London nem csatlakozik ismét az EU egységes belső piacához és vámuniójához, és nem honosítja meg újból a megkötések nélküli mozgás általános szabadságjogát Nagy-Britannia és az Európai Unió között.

A Brexit óta először lesz csúcstalálkozó Londonban

A brit EU-főtárgyaló kijelentette ugyanakkor, hogy a brit és az uniós állampolgárságú fiatalok kölcsönös mozgási szabadságának ügyében intelligens, ellenőrzött megoldásról folynak a tárgyalások az unióval. Nick Thomas-Symonds szerint ez távolról sem jelenti az emberek teljes körű mozgási szabadságának újbóli megteremtését Nagy-Britannia és az EU között, mivel ez kívül esik a brit kormány által vörössel meghúzott határvonalakon. Az EU-főtárgyaló nem adott konkrét választ arra a kérdésre, hogy az intelligens, ellenőrzött megoldás időbeli és létszámkorlátozást jelent-e, de úgy fogalmazott, hogy a program ellenőrzött jellege hatalmas jelentőséggel bír.

Hangsúlyozta: a kezdeményezés a fiatal európai uniós állampolgárok mellett a fiatal britek számára is lehetőséget teremt arra, hogy eltérő kulturális környezetekben éljenek, dolgozzanak és szerezzenek tapasztalatokat. Nick Thomas-Symonds szerint mindez teljes mértékben összhangban van a nettó bevándorlás csökkentését célzó brit kormányzati törekvéssel. Keir Starmer brit miniszterelnök a Munkáspárt kormányra kerülése óta rendszeresen kifejti azt az álláspontját, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.

Az Európai Bizottság ugyanakkor több ízben jelezte, hogy az érdemi közeledés egyik kulcsfontosságú elemének tartaná a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok kölcsönös és megkötések nélküli utazási, letelepedési, tanulási és munkavállalási lehetőségének megteremtését.

Nick Thomas-Symonds EU-főtárgyaló a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette: a brit kormány céljai között szerepel a kereskedelmi bürokrácia csökkentéséről szóló megállapodás is az EU-val, mivel nem egyszer előfordul, hogy például friss élelmiszert szállító kamionoknak 16 órát kell várniuk az uniós határokon, miközben szállítmányuk megromlik.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.