Donald Trump jócskán megnövelné a fegyvereladásait Tajvannak, válaszul arra, hogy Kína fokozza katonai nyomását a szigetországra – állította két amerikai tisztviselő a Reutersnek.
Az amerikai tisztviselők szerint a következő négy évben a tajvani fegyvereladási engedélyek meghaladják majd Trump első ciklusának szintjét, amikor mintegy 18,3 milliárd dollár értékben hagytak jóvá üzleteket. Ez jóval magasabb a Joe Biden hivatali idejében érvényes 8,4 milliárd dollárnál.
Az Egyesült Államok Tajvan legfontosabb nemzetközi támogatója és fegyverszállítója, még akkor is, ha hivatalos diplomáciai kapcsolat nincs a két ország között.
A tajvani közvéleményben azonban aggodalmat keltett Trump néhány kijelentése, amelyekben felvetette, hogy Tajvannak fizetnie kellene a védelemért, valamint az amerikai félvezetőipar „ellopásával” vádolta a szigetországot.
A hírügynöség forrásai szerint az amerikai kormány elkötelezett Tajvan katonai elrettentőképességeinek megerősítése mellett. A fegyverbeszerzési csomagokat úgy állítják össze, hogy Tajvan költségvetési lehetőségeihez igazodjanak. Tajvan elnöki hivatala szerint a kormány elszánt az önvédelmi képességek fejlesztésében, és célja, hogy fokozza katonai elrettentőerejét, valamint elmélyítse az Egyesült Államokkal való biztonsági együttműködést.
Lai Csing-te tajvani elnök és pártja, a Demokratikus Progresszív Párt (DPP) idén a GDP 3 százalékára emelné a védelmi költségvetést, egy külön védelmi alap létrehozásával. A parlament azonban, ahol az ellenzéki Kuomintang (KMT) és a Tajvani Néppárt (TPP) van többségben, év elején olyan költségvetési csökkentéseket fogadott el, amelyek veszélyeztetik ezt a célt. Ez Washingtonban is aggodalmat keltett: amerikai tisztviselők felszólították az ellenzéki képviselőket, hogy ne akadályozzák a védelmi kiadások növelését, mert ez nem pártpolitikai, hanem a sziget túlélésének kérdése.
Kína évek óta fokozza a katonai nyomását a szigetre, amely kulcsszerepet játszik a globális csipgyártásban. Az ország vezetése nemrég ismételten kijelentette, hogy kész akár erővel is „újraegyesíteni” Tajvant az anyaországgal, amit Tajvan határozottan elutasít, hangsúlyozva, hogy a jövőjükről csak a tajvani nép dönthet.
Tajvan drónhadsereget épít: új fejezet nyílik a kínai invázió elleni védekezésben
Tajvan idén először állít hadrendbe önálló drónegységeket és tengeri drónokat, hogy elrettentse Kínát egy esetleges inváziótól. A fegyveres erők átalakítása az aszimmetrikus hadviselésre, valamint az új tajvani drónhadseregre épül, és amerikai támogatással erősödik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.