BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Tajvan drónhadsereget épít: új fejezet nyílik a kínai invázió elleni védekezésben

Tajvan idén először állít hadrendbe önálló drónegységeket és tengeri drónokat, hogy elrettentse Kínát egy esetleges inváziótól. A fegyveres erők átalakítása az aszimmetrikus hadviselésre, valamint az új tajvani drónhadseregre épül, és amerikai támogatással erősödik.

Taipei idén egy a tajvani drónhadsereget akar létrehozni, amely a haditengerészetre is ki fog terjedni – jelentette be Wellington Koo védelmi miniszter. A cél egyértelmű: Kína nap mint nap azt érezze, hogy „ma sem jött el a megszállás ideje”. A szigetország felkészülése a 2027-re jósolt esetleges kínai támadásra egyre gyorsul, miközben Peking katonai gyakorlatai már most blokádokat szimulálnak a szigetország körül – írta a Wall Street Journal.

tajvani drónhadsereget
A fegyveres erők átalakítása az aszimmetrikus hadviselésre, valamint az új tajvani drónhadseregre épül, és amerikai támogatással erősödik / Fotó: AFP

A hadsereg jelentős átalakuláson megy keresztül: a hagyományos erők helyett a jövő a precíziós csapásokra képes, gyors és mozgékony rendszereké, például a drónoké. A tengerészgyalogság már több páncélos és tüzérségi egységet is drónszázadokká alakított, és két új amerikai Himars rakétarendszert is bevetnek a csapásmérő képesség növelésére.

Tajvani drónhadsereg védekezne a kínai invázióval szemben

A drónstratégia mögött az ukrajnai háború tanulságai húzódnak, ugyanakkor Tajvan számára külön kihívást jelent, hogy a drónalkatrészek túlnyomó többségét Kína gyártja. Emiatt a tajvani kormány egy hazai drónipar felépítésébe kezdett: a következő öt évben több mint 3200 hazai gyártású, főként felderítő drónt szereznek be. Tavaly már 10 ezer darabot gyártottak, és ez a szám még nőni fog.

Az Egyesült Államok szoros együttműködéssel segíti Tajvant: technológiaátadással, befektetésekkel és az ellátási lánc kiépítésével támogatják a szigetet, hogy a dróngyártás teljesen független legyen Pekingtől. Az együttműködés az MI-technikától a lőszer- és dróngyártás bővítéséig terjed.

A hadsereg már megnyitotta saját drónakadémiáját is, ahol katonákat képeznek ki a pilóta nélküli rendszerek működtetésére. 

Technológiával akarjuk kiváltani az emberi erőforrást, és tűzerővel helyettesíteni a hagyományos haderőt

– foglalta össze Koo miniszter.

A stratégia lényege az aszimmetrikus hadviselés: Tajvan nem képes mennyiségileg felvenni a versenyt Kína haderejével, ezért arra törekszik, hogy minél hatékonyabb, meglepetésszerű és precíz csapásokkal védje meg magát. Elemzők szerint ez az új doktrína a jövő biztonságpolitikai modellje lehet kis országok számára, amelyek egy nagyhatalom árnyékában próbálják megőrizni szuverenitásukat.

Tovább feszíti a húrt Tajvannál a kínai hadsereg

A kínai hadsereg minden eddiginél merészebb partraszállási gyakorlatot hajtott végre kedden a Tajvani-szorosban. Kína katonái a hadgyakorlaton átlépték a szoros középvonalát, ami nem szokásos. Ráadásul a gyakorlatot arra a napra időzítették, amikor William Lai Ching-te tajvani elnök hivatalba lépésének első évfordulóját ünnepelte.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.