Elemzői becslés szerint csak a múlt héten hatmilliárd eurót költött a román jegybank (BNR) a lej megvédésére. Devizatartaléka vélhetően ezen a héten is tovább apadt, és pénteki ülésén az sem kizárt, hogy a bank kamatot emel, ezzel védekezve, a vasárnapi elnökválasztás „elé lőve” a Romániát beszippantó politikai-gazdasági örvény piaci és inflációs hatásai ellen.
Románia – a régióban egyedül – az inflációt tekintve nem tudott kiszabadulni az „5-ösök klubjából”, áprilisban itt mérték a régió legmagasabb drágulási rátáját 4,85 százalékon, és a lej gyengülése ehhez még hozzáadhatott.
A magas infláció csak egyike a száz sebnek, amelyekből a román gazdaság vérzik, tavaly elképesztően magas – az Európai Unióban messze a legmagasabb –, a GDP több mint 9 százaléka volt a költségvetési hiány, még nagyobb a külkereskedelmi hiány.
Az országnak ráadásul kormánya sincs, csak ideiglenes: Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondott az elnökválasztás május 4-i első fordulója után, ami a nacionalista, EU- és Ukrajna-szkeptikus George Simion elsöprő győzelmét hozta.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a vasárnapi döntő forduló előtt felzárkózott hozzá vetélytársa, Nicusor Dan. Mindenesetre
akár terheli a majdani győztest külpolitikai feszültség, akár nem, kormányt kell létrehoznia, amelynek meg kell küzdenie az elnök személyétől független gazdasági problémákkal.
A BNR mandátuma az infláció letörése, az infláció bőven meghaladja az 1,5–3,5 százalékos célsávot, és a bank pénteken vitatja meg új inflációs jelentését. A lej gyengülése inflációnövelő, hiszen drágítja az importárukat.
A Bloomberg felmérésében szereplő 15 elemzőből 13 szerint a bank a lej gyengülése ellenére sem változtat kamatain, kettejük szerint azonban a 6,5 százalékos irányadó kamatot megemelik. Az elemzők szerint, ha nem is lesz kamatemelés, a gazdaságsegítő kamatcsökkentések a kaotikus viszonyok közt bizonnyal jó időre elmaradnak.
A lej nem szabad árfolyamrendszerben mozog, mint a többi közép-európai deviza, hanem a jegybank tartja egy nem hivatalos mezsgyén belül. A május 4-i elnökválasztási forduló után azonban a BNR feladni kényszerült a korábban évekig védett mezsgyét, az euró elleni 5-ös szintet.
Hatalmas devizaeladásokkal sikerült az árfolyamot az új védvonalnak látszó 5,11 erősebb oldalán tartania, és vannak olyan félelmek, hogy ezt a gátat akár a jövő héten erőteljes spekulatív támadás éri, és az árfolyam akár el is szabadulhat.
A devizapiacon még az éjszaka is voltak olyan jegyzések, amelyek arra utaltak, hogy az 5,11-os vonal is támadás alatt áll. Pénteken délelőtt 5,106 körül folyt a kereskedés.
Akárki nyeri a választást, a kormányalakítás és a gazdaságpolitikai irány belövése nyilván időt vesz igénybe, a kérdés, meddig tart ki a piacok és a hitelminősítők türelme.
Az S&P Global Ratings a múlt héten figyelmeztetett, hogy ha a zajló politikai felfordulás képtelenné teszi az ország vezetését az adósság elszaladásának megállítására, bóvliszintre eshet Románia hitelminősítése. A román állampapírokon elvárt hozamok a felfordulás miatt máris megugrottak, súlyosbítva a költségvetési problémát, amelynek megoldására egyelőre még kormány sincs. A hozamok az elnökválasztást követően tovább emelkedhetnek, és akár még tovább, ha az ország hitelbesorolása bóvliba süllyed.
A román kötvénykockázati felár egyébként – az inflációhoz és a külső-belső deficitekhez hasonlóan a legmagasabb a régióban – már tavaly ősz óta töretlenül emelkedik a Magyarországon is korábban sokak által „bezzeg Romániának” titulált országban, ahol az év végi választások előtt nyakló nélküli költekezéssel javították az életszínvonalat, adósságból.
Azaz ezt a nacionalisták és euroszkeptikusok nyakába varrni nehéz volna, sokkal inkább a korábbi romániai politikai elit felelős érte, amely ellen George Simion – illetve az elnökválasztásból bírósági úton kizárt, népszerű elődje, Calin Georgescu – előretörése lázadást jelent.
Az ötéves kötvénykockázati felár pénteken
Elkerülik a külföldi befektetők Romániát – ez állhat a háttérben
Az idei első negyedévben 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések keleti szomszédunknál. Romániában a cégalapítási kedv is visszaesett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.