BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-s áfareform: búcsút intenek az utólagos meglepetésköltségeknek

Az EU 2028-tól gyökeresen átalakítja az importáfázás szabályait: az áfa megfizetésének terhét a fogyasztókról a külföldi eladókra helyezi át. Az új irányelv célja, hogy átláthatóbbá tegye a rendszer működését, és növelje a költségvetési bevételek biztonságát. A külföldi webshopokat az IOSS-rendszer használatára ösztönzik, amely egyszerűsített adminisztrációt kínál az egész EU területére.

Az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is elfogadta az új, importált áruk távértékesítésére vonatkozó áfaszabályokat. Az új irányelv célja, hogy hatékonyabbá és átláthatóbbá tegye az áfa beszedését a harmadik országokból érkező áruk esetében, miközben csökkenti az uniós fogyasztók adminisztratív terheit.

EU-s áfareform: búcsú intenek az utólagos meglepetésköltségeknek
EU-s áfareform: búcsú intenek az utólagos meglepetésköltségeknek / Fotó: RaffMaster

A jelenlegi gyakorlat szerint az EU-n kívülről rendelt termékek áfáját gyakran maga a fogyasztó fizeti meg a határon. Az új szabályok viszont az értékesítőre – legyen az cég vagy online platform – ruházzák át az áfa megfizetésének kötelezettségét, mégpedig abban a tagállamban, ahová az áru végül megérkezik.

Egykapus rendszer az importáfára

Az új szabályozás a már létező Import One Stop Shop (IOSS) rendszert erősíti meg. 

Ez egy olyan központosított online áfarendszer, amely lehetővé teszi, hogy a harmadik országbeli kereskedők csak egyetlen uniós tagállamban regisztráljanak, és onnan jelentsék be az egész EU-ra kiterjedő értékesítéseiket.

A cél, hogy minél több külföldi kereskedő és platform csatlakozzon az IOSS rendszerhez, hiszen akik nem élnek ezzel a lehetőséggel, azoknak minden egyes EU-tagállamban külön-külön kellene regisztrálniuk és áfát fizetniük, ahol vásárlóik vannak.

Az IOSS egyik fő előnye, hogy az áfát már a vásárláskor befizetik, nem pedig a vámkezelés során, így a csomagok gyorsabban átjutnak a határon, és nem terhelik váratlan költségek a vevőt. Emellett az új szabályozás növeli az uniós tagállamok adóbevételeinek biztonságát és az áfamegfelelőséget is. Az irányelv 2028. július 1-jén lép hatályba, miután húsz nappal korábban megjelenik az EU Hivatalos Lapjában. A módosítás a 2006/112/EK irányelvet, azaz az általános áfairányelvet egészíti ki.

EU-költségvetés: Ukrajna javára vennék el a pénzt az uniós gazdáktól

Az Európai Bizottság bemutatta nyitólépését abban a két évig tartó alkudozásban, amely az EU 2028-tól induló hétéves költségvetési időszakáról szól. Az EU-költségvetés azonban máris a viták kereszttüzében áll, számtalan politikai és gazdasági érdek- és lobbicsoport igyekszik majd elgondolásait keresztülverni.

Röviden összefoglalva az uniós költségvetést a következő kép rajzolódik ki

az Európai Unió hétéves költségvetés-tervezete egy egyértelműen ukránbarát költségvetés. 

Az agrártámogatásból vesznek el jelentős összeget, a gazdák pénzét pedig Ukrajnába viszik. A költségvetés szerint egyedül Ukrajna kap több pénzt, mindenki más, a tagállamok kevesebbet kapnak. A teljes uniós költségvetés 20 százalékát Ukrajnának adják, a 10 százaléka pedig hiteltörlesztésre megy.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.