BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Egy titkos program miatt szenvedett érzékeny veszteséget az amerikai hadiipar ékköve

Egy titkos program nyeli a dollármilliókat. A Lockheed Martin nyeresége olyannyira beszakadt a második negyedévben, hogy az még éves szinten is érezhető lesz.

Éves bázison mintegy 80 százalékkal zuhant a Lockheed Martin nettó nyeresége a második negyedévben, miután az amerikai védelmi ipari óriásnak 1,6 milliárd dollár extra költsége merült fel, főként egy olyan titkos program miatt, melyet a repüléstechnikai üzletágában indítottak – közölte a vállalat kedden. 

Lockheed Martin
Titkos programon bukott a Lockheed Martin / Fotó: Eric Thayer

Költségnyomással küzd a Lockheed

A korrigált nettó nyereség a három hónapos periódusban 342 millió dollárra, azaz részvényenként 1,46 dollárra (EPS) csökkent az egy évvel korábbi 1,64 milliárd dollárról, vagyis részvényenkénti 6,85 dollárról.

A Lockheed közleménye kiemeli, hogy az extra költségek a repüléstechnikai szegmensének egy titkos programjában, valamint a Sikorsky helikopterdivízióban merültek fel.

Más védelmi ipari vállalatokhoz hasonlóan a Lockheed is egyre nagyobb költségnyomással küzd, mivel az infláció és az ellátási lánc zavarai növelik az évekkel ezelőtt beárazott hosszú távú szerződések költségeit. Számos ilyen – gyakran fix áras – szerződést ugyanis még a járványt követő költségemelkedés előtt kötöttek meg, ezért a vállalatok arra kényszerülnek, hogy nyereségük rovására nyeljék le a pótlólagos ráfordításokat.

Az extra költségből amúgy 

  • a titkosított programra 950 millió dollár esett, 
  • míg további 570 millió dollárt a Lockheed a kanadai kormánnyal kötött helikopterszállítási ügyleten veszített, amelyet CH–148 Cyclone tengeri helikopterek szállítására kötöttek.

A vállalat folyamatos tárgyalásokat folytat a megrendelőivel a szerződési feltételek módosításáról és a megrendelt munkák körének kibővítéséről, amely mindkét fél számára előnyös lenne 

– árulta el a Lockheed, hozzátéve, hogy az extra költségek nélkül 7,29 dolláros EPS-t ért volna el, ami felülmúlná az elemzői becsléseket.

Éves szinten is csökkentette profitvárakozását a cég

A Lockheed ugyanakkor bevételi ágon is elmaradt a piaci várakozástól, hiszen a második negyedévben a forgalma mindössze 18,16 milliárd dollárt tett ki, míg az elemzők 18,57 milliárd dollárra számítottak.

Sőt, a menedzsment leszállította éves eredményvárakozását is, s most már 2025-re csupán összesen 21,70 és 22 dollár közötti EPS-re számítanak, szemben az eddigi, 27,30 dolláros előrejelzéssel.

Mint ismert, a Lockheed Martin gyártja az F–35-ös ötödik generációs vadászgépet, amely az amerikai légierő legnagyobb erőssége. A Pentagon azonban idén csökkentette a 2026-os költségvetés terhére rendelt repülőgépek számát.

A védelmi óriást egyébként az ág is húzza, lévén korábbi pénzügyi vezetőjét, Jesus „Jay” Malave-t nemrégiben csábította át a Boeing ugyanebbe a pozícióba.

A második negyedévéről szintén kedden beszámoló Northrop Grumman viszont megemelte az idei évre vonatkozó eredménybecslését, elsősorban a Sentinel ballisztikus rakétaprogramnak köszönhetően. Az öregedő Minuteman III ballisztikus rakétaállományt felváltó rendszer fejlesztését ugyanis több mint 140 milliárd dollárért vállalta a Northrop.

 

A Lockheed részvényei az amerikai tőzsdenyitást követően több mint 7 százalékkal, 430 dollár alá estek, év eleje óta pedig már 11,5 százalékos a mínusz.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.