Az Egyesült Államok további 1,3 milliárd dolláros többletköltséget követel Svájctól az F-35-ös harci repülőgépek vásárlása kapcsán, ami meghaladja az eredetileg tervezett összeget. A svájci parlament vizsgálatot indított az ügyben.
A Boursurama emlékeztet: a svájci kormány 2021-ben rendelt meg 36 darab Lockheed Martin F-35-öst, eredetileg mintegy 7,5 milliárd dolláros áron, ami 2022-ben 6 milliárd svájci frank körül lett rögzítve. Azonban az amerikai fél az infláció és egyéb költségnövekedések miatt tetemes felárat követel.
Az amerikai védelmi együttműködési ügynökség szerint a korábbi megállapodás egy félreértésen alapult, mivel az ár nem volt egyértelműen meghatározva. Mindez aggodalmat kelt az alpesi országban, mivel a megnövekedett költségek jelentős pénzügyi terhet rónak az országra, és kérdések merülnek fel a szerződés átláthatóságával és a beszerzés folyamatával kapcsolatban.
A svájci parlament vizsgálatot indított az ügyben. A vita közepette a svájci sajtó és politikusok felvetették, hogy az ország amerikai vadászgépek helyett francia Rafale gépeket vásároljon.
Az F-35 Lightning II egy ötödik generációs, egy hajtóműves vadászbombázó repülőgép, amelyet a Lockheed Martin és partnerei fejlesztettek ki. A projekt a világ legdrágább fegyverprogramjai közé tartozik, a teljes költség – beleértve a fejlesztést, gyártást, karbantartást – körülbelül 1,7 ezermilliárd dollárra becsülhető.
Egyetlen gép gyártási költsége mintegy 109 millió dollár, ráadásul a gép működtetése és karbantartása is jókora költségekkel jár. Az F-35-program komoly technológiai és gyártási kihívásokkal küzdött, de a gép továbbra is a legfejlettebb vadászgépek közé tartozik, így több ország is tervezi a beszerzését.
Félbevágta az F–35-beszerzést a Pentagon: drónokra költ inkább az amerikai haderő
Az Egyesült Államok légiereje mindössze 24 darab F–35-ös vadászgépet kér a kongresszustól a 2026-os költségvetés részeként, felére csökkentve az egy évvel korábban előirányzott 48 gépes keretet. A világ legdrágább fegyverprogramjának legnagyobb megrendelője ezzel jelentős visszalépést tett, ami érzékenyen érinti a gyártót, a Lockheed Martint és a teljes amerikai hadiipari ökoszisztémát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.