BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült, hogy mennyivel nőttek az uniós kvóták az ukrán agrártermékeknél

Júniusban megszűnt az ukrán kereskedelmi kedvezmények rendszere, az új szabályozás értelmében az ukrán agrártermékek ismét kvótákhoz kötötten juthatnak be a közös piacra. Kijev szerint a legtöbb terméknél a kvóták volumene jelentősen nőtt 2021-hez képest.

Az ukrán kormány nyilvánosságra hozta az Európai Unióba irányuló ukrán export kvótáinak egyeztetett részleteit és volumenét, miután lejártak a háború miatt bevezetett kedvezményes feltételek. A döntést az Európai Bizottság még május végén véglegesítette, és az új szabályozás értelmében az ukrán agrártermékek ismét kvótákhoz kötötten juthatnak be a közös piacra.

 Kiderült, hogy mennyivel nőttek az uniós kvóták az ukrán agrártermékeknél kvóta
A kvóták következő felülvizsgálata 2028-ban várható / Fotó: AFP

Kijev tájékoztatása szerint számos termék esetében a kvóták volumene jócskán megnőtt 2021-hez képest, például a mézé 583,3 százalékkal, míg a cukoré 500 százalékkal. A tojás esetén 300 százalékot, a baromfihúsnál 133,3 százalékot ért el a növekedés. Összességében a 34 kvótából 21 volumenben meghaladja a kedvezmények idején mért maximumokat, további 3 kvóta volumene pedig meghaladja a 2024-es exportot.

Csak 3 kvóta volumene alacsonyabb, mint a kedvezmények idején volt. A kvóták következő felülvizsgálata 2028-ban várható. A gazdasági következmények értékelése során a legtöbb elemző egyetért abban, hogy bár az exportőrök veszteségei reálisak, az intézkedés nem sodorja válságba az ágazatot.

A leggyakrabban idézett becslés szerint a potenciális veszteség 3-3,5 milliárd euróra tehető, de a tényleges hatás ettől még jócskán eltérhet. Denisz Marcsuk, az Összukrán Agrártanács alelnöke szerint a legnagyobb csapást azok a vállalkozások szenvedik el, amelyek kizárólag az EU piacaira termeltek, és nem készültek fel a változásokra, például alternatív értékesítési csatornák keresésével.

Érdemes megemlíteni, hogy a 2024-es év során Ukrajna 4,5 millió tonna búzát exportált az EU-ba, miközben az agrár-vízummentesség bevezetése előtt ez az érték egymillió tonna alatt mozgott. Az exportrobbanás tehát jelentős részben az ideiglenes szabályozásnak köszönhető. A most bevezetett kvótarendszer visszafoghatja ezt a növekedést, de nem nullázza le az exportlehetőségeket.

Agrárkamarák: meg kell védeni az európai termelőket és fogyasztókat – brutális károkat okozna Ukrajna európai uniós csatlakozása

A Visegrádi Csoport (V4) agrár-érdekképviseletei közös nyilatkozatban sürgetik az Európai Bizottságot, hogy tegyen határozott lépéseket az európai termelők és fogyasztók védelmében. A kamarák kifogásolják Brüsszel Ukrajnával kötendő szabadkereskedelmi megállapodásának tervezetét, amely szerintük súlyos károkat okozhat az uniós mezőgazdaságnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.