BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A német tábornok leleplezte, mire készül Oroszország: a Suwalki-folyosónál törhet ki a háború Európa ellen

Carsten Breuer német tábornok szerint Európa jelenleg nincs kellően felkészülve egy esetleges orosz katonai támadás elhárítására. A NATO parancsnoka arra figyelmeztetett, hogy Oroszország jelentős fegyverkezésbe kezdett, miközben a nyugati országoknak sürgősen meg kell erősíteniük védelmi képességeiket. Breuer szerint az egységes fellépés és a kollektív elrettentés kulcsfontosságú a kontinens biztonsága szempontjából.

A NATO egyik magas rangú tábornoka aggodalmát fejezte ki Európa jelenlegi védelmi képességeivel kapcsolatban. Carsten Breuer, a német hadsereg vezetője a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta: a kontinensnek fel kell készülnie arra a lehetőségre, hogy Oroszország a következő négy éven belül katonai támadást indíthat valamelyik NATO-tagállam ellen – ennek a kiindulópontja a Suwalki-folyosó lehet. Kijelentései a szövetség fokozódó figyelmét tükrözik a térség biztonsági helyzetének romlása iránt – írja a Magyar Nemzet.

A német tábornok leleplezte, mire készül Oroszország: a Suwalki-folyosónál törhet ki a háború Európa ellen
A német tábornok leleplezte, mire készül Oroszország: a Suwalki-folyosónál törhet ki a háború Európa ellen / Fotó: Below the Sky

Breuer tábornok elmondása szerint Oroszország 2024-ben közel 1500 harckocsit és 4 millió darab 152 mm-es tüzérségi lövedéket állított elő. Ezek közül nem mind kerül Ukrajnába – egy részük hadikészletekbe kerül, illetve új katonai egységekhez, melyek elsősorban nyugati irányba tekintenek. A tábornok szerint ezek az adatok német és szövetséges hírszerzési forrásokra épülnek.

A tábornok kiemelte az úgynevezett Suwalki-folyosó stratégiai sebezhetőségét, mely a Balti-tenger térségének egyik kulcspontja, Litvánia, Lengyelország, Oroszország és Fehéroroszország határán. 

Véleménye szerint különösen a balti országok vannak kitéve az orosz hadsereg aktivitásának, amit a helyi lakosság mindennapi tapasztalatai is alátámasztanak.

Breuer egy hasonlattal érzékeltette az európai országok eltérő biztonságérzetét: miközben az észt lakosság olyan közel van a „tűzhöz”, hogy érzi annak hőjét és látja a füstöt, addig például Németországban ez legfeljebb a horizonton észlelhető enyhe füstként jelenik meg.

A tábornok szerint Moszkva másként értelmezi az ukrajnai háborút, mint a nyugati országok: nem csupán regionális konfliktusként tekint rá, hanem egy nagyobb – potenciálisan NATO elleni – stratégiai műveletsor részeként. Ezt támaszthatják alá szerinte a Balti-tenger alatti infrastruktúrák elleni támadások, európai közlekedési rendszerek elleni kiberműveletek és ismeretlen drónok megjelenése kulcsfontosságú nyugati létesítmények felett.

Breuer tábornok úgy látja, hogy a NATO-tagállamoknak újra kell építeniük haderejüket, és növelniük kell a védelmi beruházásokat. 

Szerinte az elrettentő képesség megerősítése alapvető feltétele a biztonság garantálásának. Hangsúlyozta, hogy a NATO egysége erős, és a szövetség tagállamai egyre jobban érzik az időszerűségét annak, hogy megerősítsék kollektív védelmi képességeiket. Finnország és Svédország csatlakozása szerinte jól mutatja, hogy az európai államok összehangoltan reagálnak a biztonsági környezet változásaira.

Ugyanakkor Breuer rámutatott arra is, hogy évekbe telhet, mire Európa hadiipara képes lesz olyan ütemű termelést biztosítani, mely megközelíti Oroszország jelenlegi gyártási kapacitását. Továbbá hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok figyelme egyre inkább az indo-csendes-óceáni térségre irányul, ami hatással lehet az európai biztonságpolitikai egyensúlyra.

Az interjú nyomán a szakértők egyetértenek abban, hogy a biztonság garantálása érdekében fokozott stratégiai együttműködésre, stabil pénzügyi forrásokra és a katonai kapacitások bővítésére van szükség – miközben az elrettentés és a párbeszéd egyaránt fontos eszközei maradnak az európai béke fenntartásának.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.