Az elmúlt napok során megélénkült az OTP elsőbbségi részvényének piaca. Az addig viszonylag érdektelen kereskedés során néhány száz részvény cserélt gazdát, ám az elmúlt héten többezres tételekre születtek kötések, aminek hatására az árfolyam 10 ezer forint fölé emelkedett.
Elemzők szerint a történések kísértetiesen hasonlítanak az áprilisi napokra, amikor két brókercég vétele nyomán pillanatok alatt felugrott az elsőbbségi papírok árfolyama az akkori négyezer forintos árszintről. Sokan már akkor tudni vélték, hogy a két vevő tulajdonképpen egy, és a háttérben nem más, mint maga az OTP Bank áll. Most a fő vevő ugyanaz a társaság, mint áprilisban, és "segítőjét" is kapcsolatba lehet hozni a tavaszi történésekkel.
Az OTP szempontjából teljességgel érthetőnek tűnhet, hogy fel akarja szívni a piacról az immár zavaróan magas, az állampapír-piaci referenciahozamokat meghaladó, minimum fix 12 százalékos osztalékot biztosító részvényeket.
A pénzintézet szeptember végén 711 ezer saját részvénnyel bírt, s miután a bank tavaszi közgyűlése összesen 2,8 millió saját részvény megvásárlását engedélyezte a társaság számára, az OTP-nek lehetősége van arra, hogy akár az összes, 1,15 millió piacon lévő elsőbbségi papírt felvásárolja. Egyes nézetek szerint a bank elsőbbségi papírjainak nagy része már ma is az OTP érdekeltségi köréhez tartozó vállalkozások kezében van.
Természetesnek látszik az is, hogy a bank ne saját értékpapírcégét használja fel a vásárláshoz. Azt a gyanút, hogy itt az OTP tranzakciójáról van szó, erősíti az elmúlt napokban tapasztalt árfolyam-alakulás is. Ez ugyanis megfelel annak a közgyűlési határozatnak, amely szerint a vásárlások során alkalmazott átlagár nem lehet magasabb, mint az előző kereskedési napon az adott papírra kialakult átlagár 110 százaléka.
A piac többsége úgy véli: a vásárlások mögött a törzsrészvényre történő átváltás újbóli felmerülése állhat. Számítások szerint a bank ma úgy juthatna elsőbbségi részvényéhez, hogy darabonként egy törzsrészvényt ad, a befektetőktől pedig 4-5 ezer forint körüli cseredíjat kér. A piaci felvásárlást feltételezve azonban az átlagár ennél természetesen jóval kedvezőbb lehet.
Az elsőbbségi részvények ráadásul nagyon jól használhatók lehetnek a Postabank-részvénycsere során. A bank így az alaptőke felhígulása nélkül -- a tulajdonában levő törzsrészvények piaci értékét is beleszámolva -- elérhetné azt a 20 milliárd forint körüli ellenértéket, amit a szakértők a Postabank minimális vételi árának tartanak. Miután az OTP jó előre kikötötte, hogy az államnak csak visszavásárlási opcióval adna saját részvényt, legkésőbb a tranzakció lezárta után az elsőbbségi papírok kikerülhetnének a piacról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.