Több mint negyven vezető termelő és felhasználó ország képviselőjének részvételével kőolajpiaci fórumot tartottak a hét végén a szaúdi fővárosban. A tanácskozást azt tette szükségessé, hogy a világpiaci árak az olajkartell (OPEC) idei négy kvótaemelése, valamint az USA stratégiai készleteinek részbeni felszabadítása ellenére sem tértek vissza az általánosan kívánatosnak tartott mederbe. Ráadásul a legfőbb felvevőpiacon, az USA-ban továbbra is a megszokottnál jóval szűkebbek a fűtőolajkészletek, miközben korai hideghullám ígérkezik. Most mindenki az OPEC-től várja a megoldást, amely eddig is kulcsszerepet játszott az olajpiaci fejleményekben. Az amerikaiak és a nyugat-európaiak mellett immár az olajimportfüggő ázsiai országok is, főleg India és Dél-Korea, igyekszenek jobb belátásra bírni a kartellt. (India szerint a fejlődő országoknak még külön árengedményt is kellene adni.)
Az USA-val szemben az EU a tanácskozáson nem szólította fel termelésnövelésre az OPEC országait, mivel a kérdésről kétoldalú tárgyalásokat készül folytatni Szaúd-Arábiával, Norvégiával, Nigériával, Iránnal, Oroszországgal, az Egyesült Államokkal és Algériával.
Az OPEC elnöke értésre adta, hogy az olajkartell gyakorlatilag termelésének csak a csökkentésére gondol. Ali Rodriguez a rijádi energiatanácskozás alkalmából interjút adott a Reuters hírügynökségnek, melyben elmondta, hogy a világ nyersolajkészletei növekednek. Elhárította Richardson amerikai szakminiszter felhívását a többlettermelésre, mert szerinte a kínálat jelenleg napi 1,4 millió hordóval haladja meg a keresletet.
A világ olajtermelése napi 76 millió hordó, a készletek nyers- és feldolgozott olajból 80 napra elegendőek. "Becsléseink szerint ezek el fogják érni a 90 napra elegendő mennyiséget, s mihelyst ez bekövetkezik, az árak süllyedni kezdenek -- fejtegette Rodriguez. A piac alaptényezői szerint az árnak 22 és 28 dollár között kell lennie hordónként, abban az esetben, ha nincs szó spekulációról. Az OPEC az idén négymillió hordó napi többletet hozott a piacra, beleértve a novemberi termelésnövelést, ezért nem lehetett hatása az amerikai stratégiai készletekből a napi egymillió hordónak megfelelő mennyiség piacra dobásának. Ezzel így napi ötmillió hordóval lett több az idén, az árak ezért maradtak magasak -- vélekedett az OPEC elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.