A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a múlt év végén meghirdetett új stratégiája részeként tegnap bírságpolitikai alapelveit hozta nyilvánosságra. Kabai Gyula ügyvezető igazgató szerint ez segítheti a transzparens működést, amely révén megerősödhet a piaci szereplők bizalma a felügyelettel szemben.
A felügyelet az átláthatóságra, az egységességre és a fokozatosságra törekszik, ám a szankciók alkalmazása esetén a kiszabott büntetések nagyságrendje függ attól, hogy az adott intézmény mely területen működik, illetve milyen súllyal esik a latba az elkövetett vétség.
A hitelintézetek esetében a bírság 2 milliótól 60 millió forintig terjedhet, míg befektetési vállalkozásoknál 100 ezer forinttól 5 millióig tart a bírsághatár. A bennfentes kereskedelemre vonatkozó bírság esetében -- amellyel kapcsolatban Kabai is önkritikusan ismerte el a felügyelet sikertelenségét -- pedig nincs felső határ, a bírság mértéke a tranzakcióból származó anyagi előny összegéhez kapcsolódik.
A PSZÁF létrejötte, 2000. április 1-je után a múlt év végéig közel 100 millió forintnyi bírságot szabott ki, amelyből 42 milliót a bankok, 39 milliót pedig a brókercégeknek kellett befizetniük a felügyelet pénztárába.
A felügyeleti vezető megerősítette, hogy a PSZÁF szerdán nyújtja be keresetlevelét a Fővárosi Bíróságra a CIB Bank ellen a BorsodChem-részvények vásárlásával kapcsolatban. Az ügylettel kapcsolatban a PSZÁF ügyvezető igazgatója megismételte Szász Károly felügyeleti elnök korábbi szavait, amely szerint a vállalatfelvásárlási szabályok módosítására tettek javaslatot az értékpapírtörvény módosításának vitája során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.