A Reorg Apport (RA) Rt. tegnap reggel 28,061 milliárd forintnyi, a kötvényügyletből eredő tőke- és kamattartozást utalt át a Postabank (Pb) részére -- nyilatkozta Sági Gyula, az rt. vezérigazgatója a Világgazdaságnak.
A most elküldött összegből 25 milliárd forint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-nek a napokban nyújtott tőkeinjekciójából származik, 3 milliárd forintot pedig az RA még januárban tudott begyűjteni a volt rossz postabanki portfólió egyes vagyonelemeinek értékesítése révén.
Az RA az 1998. december 31-én indult és tegnap zárult kötvényügylet 2 éves és 26 napos futamideje alatt mintegy 24 milliárd forintnyi bevételt ért el a 41,5 milliárdért megvásárolt rossz portfólió -- 170 követelés és 40 befektetés -- részbeni eladása, illetve az adósok fizetése révén -- mondta Sági.
A kötvényügylet kapcsán az RA-ra a 41,5 milliárd forint tőke mellett még 11,5 milliárdnyi kamat és működési költség "kitermelése" hárult, ennek egy részét azonban tavaly már folyamatosan átutalták a Pb-nek.
Az eredetileg is határozatlan időre alapított RA a továbbiakban is folytatja a banki csomag kezelését. Mivel az ÁPV Rt. tőkeinjekcióján belül 5 milliárd forint (kamatmentes) kölcsön volt, a felek szerint ennyit még mindenképp sikerül majd behajtani (ha esetleg ennél is többet, az némi "vigaszdíjat" jelent az állam tetemes veszteségeire).
Kérdésünkre Kerényi Éva, a ÁPV Rt. kommunikációs ügyvezető igazgatóhelyettese elmondta: a kölcsön futamideje 1 év. Szakértők szerint ez más szavakkal annyit jelent: az RA még ennyi időt kapott feladata elvégzésére.
Lapunk számítása szerint a megtérülés a minősített Pb-csomagnál a 41,5 milliárdos vételárra vetítve 57,8 százalékos. A vezérigazgató szerint ugyanakkor teljesítményük többféle nézőpontból is értékelhető. A vásárolt értékből 22,5 milliárdnyit adtak el vagy hajtottak be 24 milliárd forintért (tehát haszonnal). Az ok: a követeléseknél 4 milliárd forint pluszbevételt sikerült elérni, amit 2 milliárdos veszteség "ellensúlyozott" a már elkelt befektetéseknél.
A maradék 19 milliárd forintnyi volt banki eszköz -- ebből jelentős hányad a hírhedt spanyol ingatlancsomag -- még az RA-nál van -- hangsúlyozta Sági.
Nemrég Spanyolországban értékesítési pályázaton meghirdették az ingatlanos cégeket, amelyekből azonban mindössze 1,5-2 milliárd forint folyhat be (mint emlékezetes, a Princz-féle Pb-ben ezek még 55 milliárd forint könyv szerinti értéken szerepeltek). Ráadásul az eredetileg 7 cégből kettőt a spanyol ügyvezető még az RA bekerülése előtt eladott. Ezekben az ügyekben pert indítottak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.