Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-től minden piaci szereplő további kamatcsökkentést vár. A Feddel közvetlenül üzletelő 25 befektetési bank konszenzusos véleménye szerint a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) keddi--szerdai ülését követően fél százalékponttal csökkenti majd irányadó pénzpiaci kamatait.
A piacon mindenesetre legalább 25 bázispontos csökkentés épült be az árfolyamokba. A leginkább iránymutatónak tekinthető három hónapos Fed-fund határidős kontraktusok 5,13 százalékos kamatszinten cseréltek gazdát, ami egy igen agresszív, minimum 50-75 bázispontos kamatvágást jelez az elkövetkező három hónapra.
Igaz, Alan Greenspan Fed-elnök múlt heti kongresszusi meghallgatása némileg lehűtötte a kedélyeket. Greenspan ugyanis még csak meg sem említette a kamatcsökkentés lehetőségét, hanem inkább az adómérséklés lehetőségéről tartott előadást. Ráadásul egy olyan mondat is elhangzott, mely szerint aggódik, hogy a üzleti bizalom jelentős mértékben visszaeshet a gazdasági növekedés nulla közeli üteme láttán.
A kamatok agresszív csökkentése mindenesetre szakértők szerint igencsak jól jönne a feltörekvő piacoknak. Mint arra többen rámutatnak, a Fed-kamatok lefelé indulásának köszönhető globális likviditásbővülés az árfolyamok emelkedése révén általában mindig éreztette hatását a kockázatosabbnak tartott értékpapírok esetében.
A Fed legutóbb, nagy meglepetést okozva a piacon, az év első napján csökkentette kamatait 50 bázisponttal. Akkor a részvénypiacok azonnal kedvezően reagáltak, de az elemzők később arra is felhívták a figyelmet, hogy a Fed csak rendkívül indokolt esetben avatkozik be ilyen drasztikus módon a gazdaságba. Ezért a január 3-i kamatvágás elgondolkodtatta az amúgy is egyre pesszimistább hangot megütő közgazdászokat.
A szakemberekhez tegnap Soros György is csatlakozott. A magyar származású tőzsdespekuláns szerint az amerikai gazdaság máris recesszióban van, amin a Fed monetáris lazítással talán tud még segíteni.
A héten több fontos makroökonómiai adat jelenik meg az Egyesült Államokban, a szakértők azonban nem sok jóra számítanak. Az előrejelzések szerint a fogyasztói bizalmi index ismét csökkent január folyamán. A munkanélküliség a decemberi 4 százalékról várhatóan 4,1-re emelkedett az év első hónapjában, ami jelzi, hogy a vállalatok már érzik a gazdaság lassulását, és egyre költségérzékenyebbek.
Az ipari kibocsátás a jelek szerint a korábbi öt hónaphoz hasonlóan az idén januárban is visszaesett, ami a kereslet csökkenésével és az egyre halmozódó készletekkel, valamint a kisebb megrendelésekkel magyarázható. Ez önmagában még nem lenne nagy gond, hiszen az ipari termelés csak relatíve kis részét adja az amerikai GDP-nek, de ez a mutató -- a tapasztalatok alapján -- jól jelzi előre a recessziót. Az amerikai gazdaság motorjának számító belföldi fogyasztás növekedési üteme azonban valószínűleg szintén csökken, az elemzők szerint a novemberi 0,3 százalékról decemberre 0,2-re.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.