A múlt héten publikálta legfrissebb konzultatív tanulmányát a bankok tőkemegfelelési szabályozásának változásáról a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS). A Bázeli Bizottság első 1999-es tervezetéhez képest csak néhány változás érdemel említést.
Az 1988-ban felállított, mára elavult bázeli irányelveket -- a 8 százalékos tőkemegfelelési mutató használatát -- 2004-ben váltja fel az új szabályozás.
A legújabb változat szerint az A+ és A-- közötti minősítésű cégeknek nyújtott hitelek után jóval kevesebb tartalékot kell majd képezniük a bankoknak. Az ilyen ügyfelek kockázatait ugyanis a korábbi 100 helyett csak 50 százalékos súllyal kell figyelembe venni. Ez főleg a feltörekvő piacok bankjainak és jól működő vállalatainak kedvez majd, hiszen az előbbiek javíthatják versenypozícióikat, míg az utóbbiak könnyebben és olcsóbban juthatnak banki forrásokhoz.
Globális szinten nem változik olyan nagy mértékben a hitelezési tevékenység, mivel a gyengébb minősítésű hiteleket a korábbi 100 helyett 150 százalékos kockázati súlyozással kell majd beszámítaniuk a pénzintézeteknek.
A várakozásoknak megfelelően a Bázeli Bizottság nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a hitelintézetek saját belső ellenőrzési és kockázatkezelési rendszereket fejlesszenek ki. Ez főként az európai és ázsiai piacok szereplőinek lesz nagy segítség, ahol a hitelminősítések nem annyira terjedtek el, mint az Egyesült Államokban.
A szakértők szerint egyértelműen nagy előrelépést jelent az új szabályozás, mégis akadnak néhányan, akik félnek a változásoktól. Jogos az a feltevés, hogy az új rendszer értelmében a globális pénzügyi szektor prociklikussága jelentős mértékben nőni fog. A konjunkturális időszakban a szokásosnál több kölcsönt helyezhetnek majd ki a bankok, míg recesszió esetén könnyebben alakulhat ki hitelválság. A kockázatok tehát a korábbiaknál sokkal nagyobbak lehetnek a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.