BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszállt a Zalakerámia

Megszabadult a Zalakerámia a cseh Keramika Horni Brizában birtokolt 36,2 százalékos tulajdonrészétől. Az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, csak annyit, hogy a befolyt összeget az átstrukturált hitelállomány törlesztésére fordítják. A vevő személyét szintén titokban tartották, bár az aligha lehet más, mint a Keramika jelenlegi többségi tulajdonosa.

Véget ért a Zalakerámia cseh kalandja a Keramika Horni Brizával. A társaság tegnap bejelentette, hogy január 26-án eladta 36,2 százalékos részvénycsomagját.
A Zalakerámia még 1998 nyarán szállt be a Keramikába szakmai befektetői, illetve felvásárlási ambíciókkal. A többséget azonban soha nem sikerült megszereznie. A cseh privatizáció sajátos jellegéből adódóan a részvények többsége befektetési alapokhoz került, amikkel a Zalakerámia nem tudott megegyezni.
Így 13,5 millió dollárért pénzügyi befektetővé degradálódott, mivel semmilyen beleszólása nem volt a Keramika ügyeibe. A Keramika ráadásul 1999-ben veszteséggel zárta az évet, ami a Zalakerámiának 3 millió dolláros átértékelési veszteséget jelentett.
A Zalakerámiát egy osztrák cég, a Lasselberger ütötte ki a nyeregből, amely a magyar társaság tulajdonszerzését követően szerzett közvetett irányítást a Keramika felett.
A Zalakerámia irányítását időközben (1999-ben) egy emlékezetes húzással átvette az Arago. Az új menedzsment elsődleges célként tűzte ki az 50 millió dolláros hitelállomány -- melyből a Keramika akvizícióját is finanszírozták -- átütemezését és a Keramika-részesedés értékesítését.
A Zalakerámia megpróbálta jogi útra terelni az ügyet, és decemberben beperelte a Keramika többségi tulajdonosát, mert az nem tett ajánlatot a kisebbségi részvények megvásárlására.
Most valószínűsíthető, hogy peren kívüli egyezség született. A vevő kilétét ugyan nem hozták nyilvánosságra, de már csak a Zalakerámia példáján okulva feltehetően senki másnak nem érte volna meg megvenni, csak a többségi tulajdonosnak. Piaci becslések szerint 8-10 millió dolláros összeget kaphatott a Zalakerámia a részvényekért, így viszonylag olcsón megúszta a cseh kalandot.
A zalaegerszegi cég az eladásból befolyt összeget az átstrukturált hitelállomány törlesztésére fordítja. Ez mindenképpen jó hír a befektetők számára, hiszen jelentős tehertől szabadult meg a Zalakerámia. A részvény árfolyamának alakulásából azonban arra lehet következtetni, hogy a piac már korábban beárazta a Keramika-csomag eladásának kedvező hatásait.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.