Várhatóan egyetlen hazai pénztártag egyéni számláján sem írnak jóvá reálhozamot önkéntes vagy magánkasszája 2000. évben befektetett vagyona után -- nyilatkozta Salgó István, a Nyugdíjpénztári Szolgáltatók Országos Szövetségének (Nyuszosz) elnökségi tagja lapunknak. Legföljebb a bruttó -- a vagyonkezelői, letétkezelői és Keler-díjak levonása előtti, teljes pénztárvagyonra értendő -- hozamok haladhatják meg a tavalyi, 9,8 százalékos éves infláció mértékét egyes kasszáknál.
Salgó emlékeztetett arra, hogy 1999-ben a kötvénybefektetések révén akár 13 százalékos reálhozamot is elérhettek a pénztári vagyonkezelők. A piacon azonban már akkor látható volt: a következő évben a kötvényektől más tőkepiaci eszközök felé kell elmozdulni, hiszen ez a teljesítmény megismételhetetlen. Tavaly azonban -- talán a külföldi kötvényeket leszámítva -- más instrumentumok sem biztosítottak jó hozamot.
A pénztárak teljesítményét nem egy év, hanem hosszabb periódus idősúlyos hozama alapján lehet ténylegesen meghatározni. A magánkasszák 1998. évi indulása óta eltelt időszak egyébként sem tekinthető kedvező periódusnak -- hangsúlyozta Fórizs Sándor, a Nyuszosz elnöke.
A MAX Composite index 11,52 százalékos hozamot ért el tavaly, ehhez képest a más összetételű állampapír-portfóliót választó pénztári vagyonkezelők sem tudtak sokkal jobb mutatót elérni. A belföldi részvénypiacon a BUX évközbeni jelentős esése miatt várhatóan bruttó 10 százalék alatti hozamra számíthatnak a részvényekből sokat vásárló piaci szereplők. A várható hozamszámok így senkinek sem jelenthetnek meglepetést -- tette hozzá az elnök.
A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) a piaci szereplők tavaly november-decemberi megkeresései nyomán tegnap tájékoztatót tett közzé a nyugdíjpénztárak év végi eszközértékelésének és hozamszámításának módjáról. Mint emlékezetes, korábban sok pénztár csak azzal a kikötéssel volt hajlandó közölni éves hozamszámait, hogy azt az eltérő számítási módszerek miatt nem lehet összevetni.
A PSZÁF rámutatott: az elsődleges forgalmi rendszerbe bevezetett államkötvényeknél az értékelés árforrása a tavalyi év utolsó kereskedési napjának (december 29.) árjegyzéke. Eszerint az államkötvényeket az Államadósság Kezelő Központ által nyilvánosságra hozott fordulónapi legjobb vételi ajánlatból számított bruttó vételár alapján kell értékelni: a december 29-ei nettó árfolyam és az év hátralévő időszakára eső felhalmozott kamat összege adja az év végi eszközértéket.
Az éves pénztári hozamráta meghatározásánál a hatályos kormányrendeletek egyértelműen 365 nap használatát írják elő -- nyomatékosította a felügyelet. (A kasszák egy része tavaly 366 nappal számolt.)
Mint emlékezetes, a legnagyobb hazai önkéntes pénztárak 1999-ben 18--27,5 százalék közötti, a magánnyugdíjpénztárak pedig 18,9--25,7 százalék közötti bruttó vagyonkezelői hozammal zártak. A leginkább kockáztató piaci szereplőknél a részvényhányad éves átlagban elérte a 25-30 százalékot a teljes portfólión belül.
A jogszabályok alapján a kasszáknak minden év május 31-éig kell nyilvánosan közzétenniük a tavaly elért hozamokat, a pénztártagoknak pedig június 30-ig kell értesítést küldeni egyéni számlájuk állásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.