A piaci szereplők nagy része úgy véli, semmit sem csökkent a bizonytalanság a BorsodChem szerdai közgyűlését követően, ahol az orosz és az osztrák befektetők átvették a cég irányítását. A pesszimizmust jól mutatja, hogy a vegyipari részvény árfolyama tegnap csaknem 10 százalékot zuhant a tőzsdén.
A felügyeletnek ki kellene kényszerítenie egy felvásárlási ajánlatot -- mondta Miroslav Nosal, a Merrill Lynch elemzője. Szerinte ugyanis ellenkező esetben az ügy precedenst teremthet, s más befektetők is hasonló módon próbálhatnak majd átvenni kisebb magyar cégeket. Ez pedig súlyosan érintené a kisbefektetők védelmével kapcsolatban Magyarországról kialakult képet -- tette hozzá.
A Société Générale hét elején kiadott elemzése szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) már jóval korábban meg kellett volna kezdenie vizsgálatát az ügyben. A BorsodChem részvényeinek vásárlását a francia elemzők a jelenlegi helyzetben szerencsejátéknak minősítették.
Az intézményi befektetők nagy része már tavaly kiszállt a BC-ből -- vélekedett Sitányi Gábor, a londoni Schroder Investment Management alapkezelője. Akik még tartják a papírokat, valószínűleg spekulációs célból teszik, arra számítanak, hogy mégis be lehet bizonyítani a nagyrészvényesek közötti összefüggéseket, s lesz felvásárlási ajánlat -- tette hozzá.
A CIB Bank, illetve a papírjaira opcióval bíró Szibur, valamint a Vienna Capital Partners, a CE Oil & Gas, továbbá a moszkvai MDM Bank a szerdai rendkívüli közygűlésen együtt szavazva lecserélték a BorsodChem igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak nagy részét. A befektetők együttesen a vegyipari cég részvényeinek mintegy 50 százalékával bírnak.
A PSZÁF eközben jelezte, hogy tovább vizsgálódik a vállalatfelvásárlási szabályok megsértése ügyében, s a jövő héten pert indít a CIB Bank ellen. Amennyiben a bíróság a felügyelet álláspontját fogadja majd el, akkor érvénytelenné válhatnak a BorsodChem közgyűlésén hozott határozatok is.
Miroslav Nosal szerint a BorsodChem körül kialakult bizonytalanság mindaddig nem szűnik meg, amíg valamiféle felügyeleti döntés nem születik. A felügyeletnek ugyanakkor hasonló fellépést kellene mutatnia a TVK-nál is, ez lenne ugyanis "fair" -- tette hozzá.
A BC átvételével a Szibur, a Vienna Capital Partners és a CE Oil & Gas már becslések szerint a TVK 40 százalékát kontrollálja. Hasonló nagyságú pakett van a Mol és szövetségese, az MKB kezében, míg a CIB Bank további mintegy 7 százalékot birtokol.
A piaci szereplők egy része szerint ismét kiújult a TVK-ért folyó felvásárlási harc a Mol és a Gazprom közeli cégek között. Ezt látszik alátámasztani, hogy a TVK részvénye több mint 10 százalékkal drágult az utóbbi két napban.
Az elemzők többsége az üzemi tevékenység szempontjából nem kimondottan pesszimista a BorsodChem kilátásait illetően. Részvénypiaci szempontból azonban már más a helyzet. A tulajdonosi kérdésekkel kapcsolatos bizonytalansági tényező mellett ugyanis az is elveszi az intézményi befektetők kedvét, hogy alaposan megcsappant a közkézhányad -- mutatnak rá. Ugyanez igaz a TVK esetében.
Ha a BorsodChemnél a menedzsment szerepe tisztázódik, akkor annyival csökkenhet a bizonytalanság, hogy már nem kell a menedzsment és a tulajdonosok közötti csatával számolni -- vélekedett Kolossay Balázs, a Raiffeisen alapkezelője. Feltéve, hogy operatív szinten nem történnek jelentős változások, a cég transzparenciájának jelenlegi szinten tartása marad a kulcskérdés. Amennyiben ugyanis a társaság átláthatósága csökken, akkor a külföldi befektetők érdeklődése aligha tér vissza -- mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.