BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Precedenst teremthet a BorsodChem-ügy

Tovább nőtt a BorsodChemmel (BC) kapcsolatos pesszimizmus, miután a vegyipari cég irányítása orosz és osztrák befektetők kezébe került. Elemzők szerint az ügy precedenst teremthet arra, hogy külső befektetők később hasonló módszerekkel szerezzenek meg magyar társaságokat. Egyesek úgy vélik, időközben ismét megindult a felvásárlási harc a Tiszai Vegyi Kombinátért (TVK).

A piaci szereplők nagy része úgy véli, semmit sem csökkent a bizonytalanság a BorsodChem szerdai közgyűlését követően, ahol az orosz és az osztrák befektetők átvették a cég irányítását. A pesszimizmust jól mutatja, hogy a vegyipari részvény árfolyama tegnap csaknem 10 százalékot zuhant a tőzsdén.
A felügyeletnek ki kellene kényszerítenie egy felvásárlási ajánlatot -- mondta Miroslav Nosal, a Merrill Lynch elemzője. Szerinte ugyanis ellenkező esetben az ügy precedenst teremthet, s más befektetők is hasonló módon próbálhatnak majd átvenni kisebb magyar cégeket. Ez pedig súlyosan érintené a kisbefektetők védelmével kapcsolatban Magyarországról kialakult képet -- tette hozzá.
A Société Générale hét elején kiadott elemzése szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) már jóval korábban meg kellett volna kezdenie vizsgálatát az ügyben. A BorsodChem részvényeinek vásárlását a francia elemzők a jelenlegi helyzetben szerencsejátéknak minősítették.
Az intézményi befektetők nagy része már tavaly kiszállt a BC-ből -- vélekedett Sitányi Gábor, a londoni Schroder Investment Management alapkezelője. Akik még tartják a papírokat, valószínűleg spekulációs célból teszik, arra számítanak, hogy mégis be lehet bizonyítani a nagyrészvényesek közötti összefüggéseket, s lesz felvásárlási ajánlat -- tette hozzá.
A CIB Bank, illetve a papírjaira opcióval bíró Szibur, valamint a Vienna Capital Partners, a CE Oil & Gas, továbbá a moszkvai MDM Bank a szerdai rendkívüli közygűlésen együtt szavazva lecserélték a BorsodChem igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak nagy részét. A befektetők együttesen a vegyipari cég részvényeinek mintegy 50 százalékával bírnak.
A PSZÁF eközben jelezte, hogy tovább vizsgálódik a vállalatfelvásárlási szabályok megsértése ügyében, s a jövő héten pert indít a CIB Bank ellen. Amennyiben a bíróság a felügyelet álláspontját fogadja majd el, akkor érvénytelenné válhatnak a BorsodChem közgyűlésén hozott határozatok is.
Miroslav Nosal szerint a BorsodChem körül kialakult bizonytalanság mindaddig nem szűnik meg, amíg valamiféle felügyeleti döntés nem születik. A felügyeletnek ugyanakkor hasonló fellépést kellene mutatnia a TVK-nál is, ez lenne ugyanis "fair" -- tette hozzá.
A BC átvételével a Szibur, a Vienna Capital Partners és a CE Oil & Gas már becslések szerint a TVK 40 százalékát kontrollálja. Hasonló nagyságú pakett van a Mol és szövetségese, az MKB kezében, míg a CIB Bank további mintegy 7 százalékot birtokol.
A piaci szereplők egy része szerint ismét kiújult a TVK-ért folyó felvásárlási harc a Mol és a Gazprom közeli cégek között. Ezt látszik alátámasztani, hogy a TVK részvénye több mint 10 százalékkal drágult az utóbbi két napban.
Az elemzők többsége az üzemi tevékenység szempontjából nem kimondottan pesszimista a BorsodChem kilátásait illetően. Részvénypiaci szempontból azonban már más a helyzet. A tulajdonosi kérdésekkel kapcsolatos bizonytalansági tényező mellett ugyanis az is elveszi az intézményi befektetők kedvét, hogy alaposan megcsappant a közkézhányad -- mutatnak rá. Ugyanez igaz a TVK esetében.
Ha a BorsodChemnél a menedzsment szerepe tisztázódik, akkor annyival csökkenhet a bizonytalanság, hogy már nem kell a menedzsment és a tulajdonosok közötti csatával számolni -- vélekedett Kolossay Balázs, a Raiffeisen alapkezelője. Feltéve, hogy operatív szinten nem történnek jelentős változások, a cég transzparenciájának jelenlegi szinten tartása marad a kulcskérdés. Amennyiben ugyanis a társaság átláthatósága csökken, akkor a külföldi befektetők érdeklődése aligha tér vissza -- mondta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.