BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kisbefektetők is eladtak

A március végi csúcshoz képest több mint 30 százalékkal mérséklődött a tőzsdei részvénykapitalizáció, s ugyanezen időszakban 80 százalékról 70 százalék közelébe csökkent a külföldiek kezén levő papírok aránya. A nem rezidens befektetők az utolsó negyedévben is 44 milliárd forintnyi részvénytől szabadultak meg, az állampapírpiacon viszont részesedésük meghaladta a 15 százalékot.

Amint az már a tőzsdei folyamatokból jól látszott, az elmúlt év utolsó negyedében is nettó eladók voltak a külföldi befektetők a részvénypiacon -- derül ki az MNB értékpapír-állományok tulajdonosi megoszlásáról szóló legfrissebb számaiból. A nem rezidensek kezén levő részvények piaci értéke 309 milliárd forinttal csökkent, s ebből "csak" 265 milliárd a részvények árfolyameséséből származó leértékelődés, 44 milliárd forint értékben adtak el papírokat.
A külföldi befektetők részaránya ezzel 70 százalék közelébe esett -- utoljára 1998 harmadik negyedévében volt arányuk ilyen alacsony. A nem rezidensek részesedésének növekedése az 1996-os tőzsdei árrobbanás óta dinamikusan nőtt egészen tavaly márciusig, amikor a papírok több mint 80 százaléka volt külföldi kézen. A tendencia azonban látványos fordulatot vett, és tavaly év végéig negyedévről negyedévre csökkent a részesedésük.
A külföldiek által eladott papírokat nagyrészt hazai intézményi befektetők vásárolták meg: a nem pénzügyi vállalatok 16,5 milliárd, a biztosítók és pénztárak 14,9 milliárd forint értékben vettek részvényeket. A befektetési alapok rekordnagyságú, 7,6 milliárdos részvényvásárlást hajtottak végre az esztendő utolsó három hónapjában.
A kisbefektetők aktivitásában egy év után fordulat állt be 2000 végén: az 1999. év harmadik negyede után először voltak nettó eladók, 801 millió forint értékben értékesítettek részvényeket. A külföldeik nagy tételes eladásai miatt azonban részesedésük így is emelkedett, igaz, minimális mértékben, 7,93-ról 8,05 százalékra. Abban, hogy a háztartások nettó eladóvá váltak, minden bizonnyal része volt annak, hogy decemberben még árfolyamnyereség-adó fizetése nélkül lehetett értékesíteni a tőzsdei részvényeket.
A tőzsdei részvénykapitalizáció a márciusi 4923 milliárdhoz képest az év végére több mint 30 százalékkal esett vissza, ami a kivezetések miatt kissé magasabb, mint a BUX csökkenésének mértéke.
Az állampapírok piaci állománya -- ideértve az MNB-kötvényeket is -- közel egy százalékkal nőtt a tavalyi év utolsó negyedében, ezzel első ízben lépte át az 5000 milliárd forintot. Ez a piacon levő államkötvény-mennyiség 2,6 százalékos növekedésének következménye, a rövid papírok -- kincstárjegyek és MNB-kötvények -- állománya kissé csökkent.
A külföldiek kezén levő állampapírok értéke az utolsó negyedévben 691 milliárdról 765 milliárd forintra nőtt, ami azt jelzi, hogy az első negyed kiugró emelkedése, a második három hónap enyhe csökkenése és a harmadik negyedév szerény vételei után ismét jó befektetésnek találták a külföldi befektetők a magyar államkötvényeket.
A nem pénzügyi intézmények nettó eladók voltak az állampapírpiacon, csakúgy, mint az önkormányzatok. A háztartások esetében viszont ezúttal sem tört meg a több éve tartó tendencia, 31,8 milliárdos vételek révén az év végén már 809 milliárd forint értékben tartottak állampapírt a kisbefektetők.
A háztartások részesedése az átlagnál nagyobb mértékű vásárlások miatt ismét emelkedett, 15,7-ről 16,1 százalékra. A külföldieknél még impozánsabb a növekedés, részesedésük először haladta meg a 15 százalékot. Ez azt jelenti, hogy részarányuk a hazai állampapírpiacon két év alatt lényegében megduplázódott.
A befektetési jegyek nettó eszközértéken számolt állománya az utolsó negyedévben 2,8 százalékkal csökkent, az egyes tulajdonosi szektorok részesedése csak csekély mértékben változott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.