BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áprilistól bővül a felsőház

Új kategóriarendszert vezet be a tőzsde áprilistól, a felsőházba a jelenlegi A kategóriás cégeken kívül tíz társaság pályázik. Néhány kibocsátó a felkerülés presztízselőnyei mellett abban is reménykedik, hogy az átsorolás után magára vonhatja a befektetési alapok figyelmét.

Április elsejétől változik a Budapesti Értéktőzsde besorolási rendszere. A jelenleg is alkalmazott három kategóriából kettő lesz, az új szisztéma bevezetése előtt már nem kerül sor az egyébként márciusban esedékes kategória-felülvizsgálatra. Az újrasorolásnál a részvények tavaly szeptember 1-je és ez év február 28-a közötti teljesítményét veszik alapul.
Értesüléseink szerint az első kategóriába tartoznak majd a jelenlegi A kategóriás társaságok, a B-ből pedig jelezte "felkerülési" szándékát az Antenna Hungária, a Csopak, a Fotex, a Globus, a Humet, az IEB, a Mezőgép, a Pannonplast, a Zalakerámia és a -- B kategóriás besorolása ellen régóta tiltakozó -- Zwack is.
Az átalakítás során az egyelőre első kategória "fedőnéven" ismert felsőházba azok a cégek tartozhatnak, melyek vállalják, hogy negyedévente közzéteszik gyorsjelentésüket. A bevezetési feltételek a korábbi A kategóriához képest meglehetősen enyhék, nagyjából az eddigi B csoport alsó határán vannak. Ide minimum 2,5 milliárd forint árfolyamértékű, legalább 100 tulajdonossal rendelkező, három teljes befejezett auditált évet felmutató cégek kerülhetnek be, melyeknél a közkézhányad eléri a 25 százalékot vagy a kétmilliárd forint árfolyamértéket.
Ha viszont egyik feltételnek sem felel meg egy cég, legalább 500 tulajdonost igazolva bekerülhet a csapatba. Finomodnak a felülvizsgálati szabályok is, az első kategóriában áprilistól csupán két mutatót vizsgálnak majd. A forgalom gyakorisága legalább 20 százalék, míg a papír kapitalizációjának a BUX változásával korrigálva 2,5 milliárd forintnak kell lennie.
A "második" kategória követelményei szinte látszólagosak: 100 millió forintos részvénysorozat és legalább 25 tulajdonos, ez utóbbitól azonban a tőzsde a bevezetési kérelem elbírálásakor eltekinthet.
Az átalakítástól több kibocsátó a likviditás emelkedését is várja. Néhány nemzetközi befektetési alap szabályzata ugyanis csak A kategóriás befektetéseket tesz lehetővé, az átkerülő társaságok előtt tehát elméletileg megnyílik az út a nemzetközi alapok portfóliója felé. A változtatások hatása persze korántsem ennyire egyértelmű, hiszen az alapok nemcsak a címkét nézik, de "normális" közkézhányadot és likviditást is elvárnak a részvényektől.
Ez utóbbin segíthet, hogy a tőzsde az alacsony likviditású részvények kereskedési lehetőségeit vizsgálja, a megfelelő forgalom biztosítása érdekében felmerült az árjegyzői rendszer bevezetésének gondolata. A megvalósítás lehetőségeit a tőzsdetanács vizsgálja. Jó néhány szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő forgalom biztosítása akár a BÉT túlélését is jelentheti, hiszen ebben az esetben nem korlátozódna négyre a vásárolható papírok száma.
A korábbi A kategóriás követelmények közül egyedül a közkézhányadelvárásnak nem felelt meg az Antenna Hungária (AH) részvénye. Az új rendszer szerint automatikusan a felsőházba tartozik a részvény, így a társaság természetesen vállalja a negyedéves jelentési kötelezettséget -- mondta Bielek Péter, az AH befektetői és külkapcsolati igazgatója. Hozzátette: a tőzsdei társaságok számára kulcsfontosságú a transzparencia, magára valamit is adó társaság nem választja az alsó kategóriát, ha felfelé is mozdulhat.
Eddig a napi kommunikáció szinte kizárólag az A kategóriás társaságokra terjedt ki -- mondta el lapunknak Jéhn József, a Globus alelnöke. Várakozásaik szerint az átalakítás után a felsőházba kerülő vállalatokról több szó esik majd, mint korábban. Emellett pedig az első kategóriába sorolt részvények az alapok érdeklődését is felkelthetik -- tette hozzá az alelnök.
Továbbra is napirenden van egy új "piaci szegmens" létrehozása is, ezt korábban it-szekcióként, majd a Nasdaq bukását követően "emerging" szekció néven szokták emlegetni. A BÉT illetékesétől megtudtuk, a tőzsde szabályzata szerint létezik ez a kategória, ám tényleges elindulása a piactól függ. A negatív hangulat és az ide pályázó cégek hiánya miatt ez az ötlet egyelőre parkolópályára került. A bevezetési feltételek azonban itt is ismertek: a negyedéves tájékoztatás vállalása mellett az ide pályázó kibocsátóknak azt kell igazolniuk, hogy a technológiai szektorba tartoznak, és a nagyobb tulajdonosoknak meghatározott időszakra részvényértékesítési korlátozást is tudomásul kell venni.
Az új tőzsdei "fiókok" végleges neve egyelőre nem ismert, a BÉT pályázatot írt ki az elnevezésekre, a döntést a márciusi tőzsdetanácsülésen hozzák majd meg. A legesélyesebbnek eddig a korábbi A-t váltó "plusz", illetve a második kategóriát jelölő "standard" elnevezés tűnt, és maguk a kibocsátók is erről tudtak. A tőzsde illetékesei viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a plusz elnevezés nem túl szerencsés, hiszen így hívják a Newex tőzsde felsőházát is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.