A háztartások inflációszűrt pénzügyi megtakarítása januárban nominálisan meghaladta a tavalyi átlagos havi mértéket . olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) összefoglalójában --, és szinte pontosan megegyezett az utóbbi két év januári adatával. A 29,5 milliárd forint kamatokba foglalt inflációs kompenzációval együtt a háztartások nettó finanszírozási képessége 68 milliárd forintot tett ki. A nettó pénzügyi vagyon piaci áron, az árfolyamváltozásokból adódó 11,4 milliárd forintot és az egyéb volumenváltozást is figyelembe véve 31,6 milliárddal emelkedett, január végén 5852,8 milliárd forintot tett ki.
Az egyéb volumenváltozás egyébként az év utolsó és első hónapjában tradicionálisan magas (az évezredfordulón 47,8 milliárd forintos) érték. Az MNB indoklása szerint ugyanis az előre hozott bérfizetések miatti banki betétállomány-növekedést a költségvetési szférával összhangban januárban mutatják tranzakcióként ki. Az állományváltozást (amely a tranzakcióból, inflációs kompenzációból és átértékelődésből tevődik össze) ennek megfelelően ezzel az összeggel decemberben növelik, míg januárban csökkentik.
A hitelintézeti takarékbetétek az év első hónapjában az előbbieket figyelembe véve igencsak szerény mértékben, reálértéken összesen 3,3 milliárd forinttal nőttek. Ez a bővülés decemberben az előzetes adatok szerint 8,4 milliárd forint volt. A most közzétett (valószínűleg már véglegesnek tekinthető) adat decemberi értéke 7,8 milliárd forint. A különbség tehát, ha viszonylag jelentős is, markánsnak nem nevezhető.
Nem ez helyzet azonban a tőzsdei részvényeknél. Ezeknél ugyanis az előzetes adatok még a változás irányát sem találták el (lásd táblázatunkat). Az eltérés következtében a háztartások kezében levő részvényvagyon az év végén az előzetesen jelzett közel 300 milliárd helyett 270,8 milliárd forint volt. A legfrissebb (előzetes) adatok szerint mindenesetre a háztartások nagyobb ütemben folytatták részvényeladásaikat. A csökkenés most ötmilliárd forint volt.
Az állampapírok népszerűsége tovább nőtt. Megváltozni látszik azonban a befektetési jegyeknél a trend. Az elmúlt hónapokra jellemző jegyeladásokkal szemben az inflációszűrt tranzakció a legfrissebb jelentés szerint 13 milliárd forintot tett ki. Folytatódott a devizabetétek gyarapodása, és a nyugdíjpénztári befektetések gyorsabb ütemű növekedése következtében az év első hónapjának végére a pénztári vagyon (417,7 milliárd) meghaladta az életbiztosítási díjtartalék állományát.
A háztartások hiteltartozása januárban 7,3 milliárd forinttal emelkedett, az inflációszűrt tranzakció 1,8 milliárdot tett ki. A most közzétett adatok tehát azt mutatják, hogy a fogyasztási kölcsönök növekedése határozottan megtorpant, az emelkedés pedig az építési és ingatlanvásárlási hiteleknél is lelassult. A fogyasztási hitelfelvételi tranzakció a korábbi hónapokra jellemző 6-9 milliárd forintos szinttel szemben januárban mindössze 0,8 milliárd volt, az építési hiteleknél a 8 milliárd körüli összeg helyett volt januárban 3,6 milliárd forintos a reálnövekedés. A január azonban ennél a hitelfajtánál a tapasztalat szerint az év első hónapjában általában alacsonyabb az év közbeni összegeknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.